Yabancı Yatırımının Yüzde 43,8’i Vatandaşlık Hakkı İçin Yapıldı

EVA Gayrimenkul Değerleme’ye göre, 2024 ilk üç aylık dönem itibariyle yabancıların Türkiye’de yaptıkları gayrimenkul yatırımlarının yüzde 43,8’i vatandaşlık edinimi oluşturdu. Geçen yılın aynı döneminde bu oran %18’di. Ülke genelindeki vatandaşlık edinimi için yabancı yatırımında İstanbul, Antalya ve Mersin ilk üçte yer alırken, Megakent İstanbul’daki yabancı yatırımlarında da Esenyurt, Beylikdüzü ve Başakşehir ilk üçte yer aldı.

EVA Gayrimenkul Değerleme, 2024 yılı ilk üç aylık dönemi itibariyle yabancıların vatandaşlık edinimi için Türkiye’de yaptıkları gayrimenkul yatırımlarını inceledi. 2024 yılı ilk üç aylık döneminde yabancıların Türkiye’de yapılan 7 bin 37 adet gayrimenkul yatırımının yüzde 43,8’inin vatandaşlık edinimi için olduğu belirlendi. Yabancıların vatandaşlık edinimi için aldığı gayrimenkuller 3 bin 84 adet olurken, vatandaşlık için edinilen gayrimenkullerin adet bazında yüzde 74,1’inin İstanbul’dan edinildiği belirlendi. Vatandaşlık için alınan mülklerin %86,7’sinin  İstanbul, Antalya ve Mersin’den alındığı belirlendi.

Ülke bazında ilk üç Rusya Federasyonu, İran ve Çin

Yabancıların 2024 yılı ilk üç aylık döneminde tüm gayrimenkul çeşitleri bazında vatandaşlık edinimi için Türkiye’de yaptıkları yatırımlara göre, ülke bazında ilk sırada Rusya Federasyonu yer aldı. Rusya Federasyonu’nu İran, Çin, Afganistan, Filistin, Irak, Pakistan, Sudan, Mıdır ve Amerika Birleşik Devletleri izledi.

İstanbul ilk sırada

Yabancıların, 2024 yılı ilk üç aylık dönemi itibariyle tüm gayrimenkul çeşitleri bazında vatandaşlık edinimi için gayrimenkul edinimlerinde en çok tercih ettiği il ise İstanbul oldu. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Mersin, Yalova, Ankara, Kütahya, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Muğla takip etti.

İstanbul’daki yatırımların yüzde 87,4’ü vatandaşlık edinimi için

Megakent İstanbul’daki yabancı gayrimenkul yatırımı ise 2024 yılı ilk üç aylık dönemi itibariyle 2 bin 612 adet gerçekleşti. Bu yatırımın da, yüzde 87,4’ünün vatandaşlık başvurusu için edinilen gayrimenkullerden oluştuğu belirlendi. 2024 yılı ilk üç aylık döneminde yabancıların tüm gayrimenkul bazında vatandaşlık edinimi için İstanbul’daki yatırımlarında ise ilk sırayı İran aldı.  Bu ülkeyi Rusya Federasyonu, Irak, Çin, Filistin, Afganistan, Azerbaycan, Mıdır, Cezayir ve Suudi Arabistan takip etti.  Aynı dönemde yabancıların vatandaşlık edinimi için İstanbul’daki gayrimenkul yatırım tercihlerinde Esenyurt, Beylikdüzü ve Başakşehir ilçeleri ilk üçte yer aldı. Bu ilçeleri de sırası ile Küçükçekmece, Avcılar, Bağcılar, Büyükçekmece, Kağıthane, Şişli ve Sarıyer izledi.   

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak