MIPIM 2024’te Yabancı Firmaların Hedefi Türk Yatırımcılar

Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul danışmanlık firmalarından Aremas Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan, MIPIM Uluslararası Gayrimenkul Fuarı’nın ilk gününden edindiği izlenimleri paylaştı. Arslan, bu yıl 23.000 kayıtlı fuar katılımcısı olmasına rağmen, bu rakamın henüz fuar girişlerine yansımadığını ve fuarın son yıllardaki en sakin MIPIM başlangıcı olduğunu belirtti. Eskiden Avrupa ve Ukrayna-Rusya ağırlıklı olan fuarın yerini şimdi Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır gibi Orta Doğu ülkelerinin aldığını  vurguladı.

Türkiye perspektifinden bakıldığında, Arslan, Aremas Group’un ana iş alanında önemli gelişmeler olduğunu ve Türkiye’ye olan ilginin arttığını ifade etti. Özellikle daha önce hiç Türkiye ile ilgilenmemiş ülkelerde, dünyanın en büyük firmalarının yanı sıra Almanya’daki bazı yatırım danışmanlık şirketlerinin ve Yunanistan, Malta gibi ülkelerin Türkiye’ye ilgi göstermeye başladığını belirtti.

Arslan, artan ilginin şu anda Türkiye’ye doğrudan yatırım yapma niyetiyle değil, Türk yatırımcılarına yurtdışında gayrimenkul alım satımı konusunda özellikle Londra, Amerika, Dubai, Yunanistan, Portekiz ve Malta gibi coğrafyalardan gayrimenkul satışına aracılık edilmesi konusuna odaklandığını vurguladı. Ancak, Türkiye’nin gelecekteki konumunun değişmesi durumunda bu iş birliklerinin yatırım açısından olumlu sonuçlar doğurabileceğini umduklarını ekledi.

Aremas Group olarak, fuar süresince verimli iş birliklerine ve görüşmelere imza atacaklarını belirten Arslan, fuara güçlü bir başlangıç yaptıklarını ve ilerleyen günlerde daha yoğun bir etkinlik beklediklerini dile getirdi.

Son olarak, Vedat Arslan, Aremas’ın fuarın ikinci günü akşamında Türk gayrimenkul sektör profesyonellerine yönelik düzenleyeceği özel bir yemeğe değinerek, katılımın üst düzeyde ve yoğun olacağını ve bu etkinliğin önemli iş birliklerine olanak sağlayacağını umduğunu da ifade etti.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak