İstanbul’daki Ofis Stoğu 2023’te 8 Milyon Metrekareyi Aştı

İstanbul’daki ofis stoğunun 2023’te 8 milyon metrekareyi aştığı bilinirken, kira artışları şirket sahiplerinin gündemindeki yerini korudu. Merkezi iş alanlarında ofis kiraları metrekare başına 1.100 TL’ye kadar çıkınca, şirket sahipleri %80 maliyet avantajı sunan paylaşımlı ofislere yöneldi.

Enflasyondan en çok etkilenen sektörlerin başında gelen gayrimenkul sektöründe, ofis pazarına ilişkin görünüm de netleşti. İstanbul Ofis Pazarı 2023 Dördüncü Çeyrek raporunda, İstanbul’daki ofis stoğunun 2023’te 8 milyon metrekareyi aştığı görülürken, bu stoğun %60’ının Avrupa kıtasında yer aldığı tespit edildi. Öte yandan kiralarda hem dolar hem de TL bazındaki artışlar ve satış piyasasındaki durgunluk, İstanbul ofis pazarının 2024 gündeminin de ilk sıralarına yerleşti.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan eOfis Pazarlama ve İş Geliştirme Yöneticisi Melda Çelik, “Hibrit çalışma modelinin benimsenip yaygınlaşması ve ofislere kalıcı dönüşün tamamlanması, İstanbul’un merkezi iş alanlarındaki A+ ofislerin popülaritesini de destekledi. Ofis satışı piyasasında durgunluk göze çarparken, gayrimenkul şirketlerinin portföylerinde de ofis kalmadı. Ancak şirketlerin esas gündemi, artan maliyetler” diye konuştu.

En yüksek ofis kirası metrekare başına 1.100 TL!

Söz konusu rapora göre 2023’te en yüksek ofis kirası, metrekare başına 1.100 TL olarak İstanbul Levent’te kaydedildi. Esentepe – Gayrettepe – Zincirlikuyu bölgesinde ofis kiraları metrekare başına 700 TL seviyelerinde seyrederken, Maslak’ta 850 TL, Şişli’de 700 TL, Altunizade’de 500 TL, Kağıthane’de ise 400 TL rakamları kaydedildi. A+ ofis yapılarının ve plazaların kümelendiği bölgelerdeki doluluk oranlarının ve kira tutarlarının daha alt bölgelerdeki kiralama işlemlerini artırdığına dikkat çeken Melda Çelik,

“Kağıthane – Ayazağa bölgesi, 2023’te en çok kiralama işlemi yapılan bölge oldu. Raporda yer verilen bir başka çarpıcı veri de, kiralama faaliyetlerinin %5’inin hazır/paylaşımlı ofisler tarafından gerçekleştirilmesi. 2023’te İstanbul’da kiralanan her 20 ofisten biri, hazır ofisti. Yalnızca İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde değil, Türkiye’nin dört bir yanında, 13 ilde, 60 lokasyon işleten eOfis olarak, hazır ve paylaşımlı ofislere yönelik artan talebe biz de yakından tanık olduk” ifadelerini kullandı.

İTO’ya kayıtlı şirketlerin %30’unun tercihi

İstanbul dışındaki 5 hazır ofisten birini işleten eOfis olarak İstanbul’daki pazar paylarını da her geçen gün artırdıklarına dikkat çeken Melda Çelik, “İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı olan, İstanbul’da kurulmuş ve hazır/paylaşımlı ofis modelini tercih eden şirketlerin %30’u, ofis hizmeti için eOfis’i tercih ediyor. eOfis, İstanbul’da hazır ofis tercih eden şirketlerin %30’una 45 lokasyonunda hizmet veriyor. Bu ofislerin 28’i Avrupa, 17’si ise Anadolu yakasında konumlanıyor.

Merkezi iş alanlarından alt bölgelere doğru kayan ve her stratejiye uygun çözümler sunan sanal ofis, hazır ofis, paylaşımlı – ortak ofis seçeneklerimizle her ölçekten şirkete A+ plazalarda ofis hizmeti sunuyoruz. Özellikle hızlı büyüme potansiyeli yüksek, tam da bu sebepten operasyonel maliyetlerini dengelemek isteyen teknoloji şirketleri, eOfis lokasyonlarından kendilerine en uygun olanı seçip, kolayca işlerini bu merkezlerden yönetmeye başlayabiliyor. Bu yaklaşım, her iş modeline uygun” diye konuştu.

Hazır ofisler %80 maliyet avantajı kazandırıyor”

2023’ü 13 şehirde, 60 lokasyon ve 30 bini aşkın müşteri ağıyla tamamlayan eOfis’in 2023’te de istikrarlı büyümesini sürdüreceğine dikkat çeken eOfis Pazarlama ve İş Geliştirme Yöneticisi Melda Çelik, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Türkiye kritik bir yerel seçime hazırlanıyor. Bir yandan faiz artışı döngüsü ve enflasyonla mücadele çabaları hız kazanıyor. Küresel riskler, işletmeler için harcanan her kuruşu daha da kritik hale getiriyor. Risklerin fazla, fırsatların altın değerinde olduğu böyle dönemlerde, maliyet kontrolü kârlılığın ilk koşuluna dönüşüyor. eOfis olarak prestijli yasal iş adresi, temel concierge hizmetleri, günlük temizlik, sınırsız sıcak ikramlar, modern dekorasyon ve güçlü iş ağı gibi ayrıcalıkları kapsayan, Türkiye’nin en nitelikli iş merkezlerini erişilebilir kılan esnek kiralama modelimiz, hesaplı fiyatlarıyla %80’e varan maliyet avantajı sağlıyor. 8 yılı aşan deneyimimiz, yaygın ve ulaşılabilir lokasyon ağımızla 2024’te bu ekosistemi büyütmeye ve girişimcilerin hayatını kolaylaştırmaya devam edeceğiz.”

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak