İnşaat Maliyetleri Kısa Vadede Ciddi Oranda Artışa Geçebilir

TÜİK verilerine göre İnşaat Maliyet Endeksi, 2023 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %1,03, bir önceki yılın aynı ayına göre %52,99 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %1,37, işçilik endeksi de %0,18 oranında yükseldi. Verileri değerlendiren Fenercioğlu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Aycan Fenercioğlu, yıllık bazdaki artışın beklenen ölçüde olduğunu, aylık bazdaki düşük artışın seçim döneminde yaşanan belirsizliklerden kaynaklandığını ve inşaat maliyetlerinin kısa vadede ciddi oranda artışa geçebileceğini açıkladı.

Açıklanan TÜİK Nisan 2023 verilerine göre, İnşaat Maliyet Endeksi, 2023 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %1,03, bir önceki yılın aynı ayına göre %52,99 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %1,37, işçilik endeksi %0,18 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %39,80, işçilik endeksi de %102,72 arttı.

Bina inşaatı maliyet endeksi yıllık %54,55, aylık %0,91 arttı

Bina inşaatı maliyet endeksi ise bir önceki aya göre %0,91, bir önceki yılın aynı ayına göre %54,55 artarken, bir önceki aya göre malzeme endeksi %1,21, işçilik endeksi %0,18 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %41,14, işçilik endeksi %103,02 arttı. Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi ise; bir önceki aya göre %1,46, bir önceki yılın aynı ayına göre %48,01 arttı.

Verileri değerlendiren Fenercioğlu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Aycan Fenercioğlu, yıllık bazdaki artışın beklenen ölçüde fakat aylık bazdaki artışın az olduğunu belirterek, “Aylık bazdaki artışın az olmasının sebeplerinden biri tam seçim dönemine denk gelen dönemde talebin azalması ve yaşanan belirsizlikler oldu. Bu aydan sonra maliyetler hem dövizin hem de talebin biraz daha artmasıyla yükselişe geçecektir. İnşaat maliyetlerinin kısa vadede ve ciddi bir oranda hem dövizin hem enflasyonun hem de oluşacak talebin etkisiyle artacağını öngörüyoruz. Öte yandan bankaların belki faiz desteğiyle talep artışı olursa biraz da bu arz talep dengesinden ötürü de maliyetler artışa geçecektir. Sektörün bütün bu seçenekleri göz önüne alarak hazırlık olması gerekli.” şeklinde konuştu.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak