Depreme Karşı Güçlendirmenin Önemi ve Önündeki Engeller Çalıştayla Ele Alınacak

Deprem Güçlendirme Derneği tarafından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirilecek “Kentsel Dönüşümde Güçlendirmenin Rolü” başlıklı çalıştayda, deprem kuşağında bulunan Türkiye’deki riskli konuların güçlendirilmesinin önemi ve güçlendirmenin önündeki idari ve hukuki engellerin kaldırılması konuşulacak

Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) tarafından Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı desteğiyle 8 Şubat’ta “Kentsel Dönüşümde Güçlendirmenin Rolü” başlıklı çalıştay gerçekleştirilecek.

İTÜ Süleyman Demirel Konferans Merkezi’nde düzenlenecek çalıştay, “Yerel Yönetimler ve Güçlendirme” temasıyla hayata geçirilecek. Etkinlikte, deprem kuşağında bulunan Türkiye’deki riskli konuların güçlendirilmesinin önemi ve güçlendirmenin önündeki idari ve hukuki engellerin kaldırılması ele alınacak.

Çalıştayda, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden Serdar Cenikli, DEGÜDER Başkanı Sinan Türkkan, Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden Prof. Dr. Ali Hepşen, İTÜ’den Prof. Dr. Alper İlki konuşma yapacak.

Güçlendirmenin finanstan hukuka kadar tüm yönleriyle ele alınacağı çalıştaya, ilçe belediye başkanları, başkan yardımcıları, müdürler, mühendisler, İBB’nin ilgili iştiraklerinin yetkilileri, kamu kurumlarının bölge müdürleri ve temsilcileri, mühendislik ve müşavirlik firmaları ile ilgili STK’lar ve şirketlerin temsilcileri katılacak.

Türkkan: “Tüm Paydaşları Harekete Geçirmek İstiyoruz”

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Deprem Güçlendirme Derneği Başkanı Sinan Türkkan, topraklarının tamamına yakını deprem kuşağında bulunan ülkemizde gereksinim duyulan her türlü tesis, bina ve yapı projelerinde yapısal ve yapısal olmayan elemanların depreme karşı güvenli ve dayanıklı hale getirilmesi için deprem mühendisliği ve malzeme teknolojilerinin yaygınlaşmasını sağlamak ve bu konu hakkındaki farkındalığı artırmak için çalıştıklarını söyledi.

Türkiye’nin aktif bir deprem bölgesinde bulunduğunu, özellikle İstanbul ve çevresinde olası bir depremde büyük kayıpların ve hasarların gerçekleşeceğinin tahmin edildiğine dikkati çeken Türkkan, şu ifadeleri kullandı:

“DEGÜDER olarak, olası Marmara depreminde hasar alması beklenen konutların önemli bir kısmının yapısal güçlendirmeyle kurtarılabileceğini, bu çözümün yıkıp yeniden yapmaya göre çok daha hızlı ve düşük maliyetli olduğunu savunuyoruz. Depreme karşı binalarımızı emniyetli hale getirmek ve olası hasarların önüne geçmek için vakit kaybetmeden ortak bir çalışmayla idari ve hukuki engeller kaldırılıp yapısal güçlendirme işlemleri hızlandırılmalıdır. Bu doğrultuda İstanbul’daki mevcut yapı stokunu göz önüne alarak belediyeler ile iş birliği yapmak ve yapısal güçlendirme önündeki engellere çözüm aramak isteğindeyiz. Çalıştayı bu amaçla düzenliyor ve tüm paydaşlarımızı harekete geçirmek istiyoruz.”

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak