Manisa’da konut fiyatlarında yüzde 100’ün üzerinde artış yaşanıyor

İzmir’den sonra Ege Bölgesi’nin en büyük ikinci şehri olan Manisa, İzmir’e yakınlığının da sağladığı avantajla hızlı gelişen şehirler arasında yerini aldı. Manisa’yı mercek altına alan  EVA Gayrimenkul Manisa Bölge Değerleme Uzman Yardımcısı Seda Sakallı, Manisa’da sitelerin birim değerlerinin 15.000-20.000 TL/m2, mahalle merkezinde bulunan konut değerlerinin ise 8.000-10.000 TL/m2 civarında olduğu belirterek,  bu bölgelerde geçen yılın aynı dönemlerine göre %100’ün üzerinde artış olduğunu açıkladı.

Manisa’ya olan ilginin her geçen gün arttığını belirten EVA Gayrimenkul Manisa Bölge Değerleme Uzman Yardımcısı Seda Sakallı, “Manisa’da Gediz ovasının verimli tarım arazileri bölgeye olan talebi artırıyor. Ayrıca coğrafi konum olarak İzmir limanına yakınlığı, İzmir-İstanbul otobanının üzerinde yer alması ve yakın zamanda tamamlanacak olan İzmir-Ankara hızlı tren hattı üzerinde birden çok istasyonunun olması sanayileşme bakımından da oldukça rağbet görmesini sağlıyor. Manisa bölgesinde konut fiyatlarının yüksek olmasındaki en büyük etkenler nüfus ve ekonomideki artış, sanayisinin gelişmiş ve gelişmekte olması, iş potansiyelinin yüksek olması, göç alması ve  inşaat maliyetlerinin artmış olması. Manisa genelinde gayrimenkul fiyatlarında son 1 yılda bölgesine göre altında veya üstünde olmakla birlikte takribi  %100’ün üzerinde artış meydana gelirken, şehrin gelişimine paralel bu fiyatların artmaya devam edeceğini öngörüyoruz.” dedi.

Sitelerin nitelikleri ve konumlarına göre birim değerleri 15.000-20.000 TL/m2

Manisa’nın gözde ilçelerindeki konut fiyatları hakkında bilgiler veren Sakallı, “Manisa merkez bölgesi olan Yunusemre ilçesi konut ve nüfus bakımından en yoğun ilçesi. Yunusemre ilçesinde yer alan Muradiye, Güzelyurt, Uncubozköy, Yeni mahalle ve Atatürk mahalleleri her kesime hitap eden yerleşim yerleri haline gelmiştir. Muradiye mahallesi kentin 10 km batısında, Manisa-Menemen yolu üzerinde yer almaktadır. Muradiye bölgesi yeni gelişen konut bölgesi olması, sanayiye yakın konumu nedeniyle son yıllarda hızlı bir gelişim gösteren bir mahalle olarak göze çarpıyor. Mahallenin eski yerleşim alanı içinde genel olarak orta ve düşük gelire sahip aileler için üretilmiş konutlar var iken, Karaali Villalar bölgesi olarak bilinen bölgede site tarzında yapılar bulunuyor. Bu bölgede özellikle bahçeli, site içerisinde güvenliği olan, havuzlu yapılaşmalar bulunurken, sitelerin nitelikleri ve konumlarına göre birim değerleri 15.000-20.000 TL/m2 civarında olduğu ve son 1 yıl içinde %100 ve üzerinde artışlar olduğu gözlenmiştir.

4-5 katlı yapılarda konut değerleri 8.000-10.000 TL/m2 aralığında değişiyor

Mahalle merkezinde bulunan genel olarak 4-5 katlı yapılarda yer alan konut ünitelerinin değerleri 8.000-10.000 TL/m2 civarında seyrederken, bu bölgede de geçen yılın aynı dönemlerine göre %100 üzerinde artış gerçekleşti.  

Muradiye ilçesinde fiyatlar hızla artıyor

Son yıllarda Muradiye’de  1+1 dairelerin konum ve özelliklerine  göre ortalama m2 birim değeri 13.000-15.000 TL, 3+1 dairelerin ortalama m2 birim değeri 12.000-13.000 TL, Muradiye Villalar / Karaali Villaların olduğu bölgede m2 birim değeri ortalama 18.000-20.000. TL civarında değişmektedir. Birkaç sene öncesine kadar bu bölgede dairelerin m2 birim fiyatı 4000-5000 TL civarında iken bugün geldiği seviye oldukça farklıdır. Bu artış halen sabit kalmayıp yükselmeye devam etmektedir.

Güzelyurt bölgesinde m2 birim değeri ortalama 15.000 TL-16.000 TL

Güzelyurt mahallesi kent merkezine daha yakın, yüksek katlı site tarzı yeni yapıların bulunduğu düzenli yapılaşmanın olduğu bir bölge olup oldukça rağbet görmektedir. Güzelyurt bölgesinde konum ve büyüklüğüne göre m2 birim değeri ortalama 15.000 TL-16.000 TL civarında değişmektedir ve mahallede yapılaşma ve doluluk oranı %100’e yaklaşmış durumdadır. Manisa’nın İzmir’e yakın mesafede olması, İzmir bölgesinde nitelikli konutların değerlerinin son dönemde çok artması sebebiyle  bölgenin tercih edilebilirliği de artırmaktadır. Son 1 yıl içerisinde bölgede yer alan konut değerlerinde %100 ve üzerinde artış meydana gelmiştir. Bölgenin sanayi çevresinde olması, üniversite yerleşkesine yakınlığı bu semte olan talebin ve değer artışının önümüzdeki yıllarda da devam edebileceğini göstermektedir. 

Orta gelir grubunun tercihi Uncubozköy Mahallesi

Uncubozköy mahallesi de yakın zamanda konut yapılaşmasının yoğun olduğu bir bölgedir. Genel yapılaşma 5-6 katlı apartmanlardan oluşurken, bölgede eski yapıların yenilenmesiyle yeni yapılar oluşmakta. Bölge orta gelir grubunun tercihi haline gelirken, bölgede ortalama m2 birim değeri konum ve büyüklüğüne göre 13.000-15.000 TL civarında değişmektedir. Bölgede kent ormanı ve dağ manzaralı villalar ise son dönemde üst gelir grubuna hitap etmektedir. Bu bölgedeki konutların nitelikleri ve konumlarına göre değerleri m2 de 20.000-25.000 TL’ye kadar çıktı. İzmir’e lüks konuta gücü yetmeyen beyaz yakalılar özellikle bu bölgeyi tercih etmeye başladı.

Yeni mahalle bölgesi gelişimin sürdürüyor

Yeni mahalle bölgesi karma yapıların bulunduğu konut talebinin yoğun olduğu bölge. Genel yapılaşma yeni yapıların inşa edildiği 3-5 katlı yapılar ile orta yaşlı 5 katlı yapılardan oluşurken, ana yol civarında 12 katlı yapılar da bulunuyor. Tercih edilme sebeplerinin en başında kent merkezi konumunda olması. Bölgede m2 birim değeri ortalama 8.000 TL-10.000 TL civarında değişmektedir.

Atatürk Mahallesi’nde m2 birim değeri 7.000-8.000 TL civarında değişiyor

Atatürk mahallesi daha çok düşük ve orta gelirli ailelerin tercih ettiği bölgedir. Bu bölgenin son zamanlarda gelişim göstermesinin nedeni boş arsaların yapılaşmaya uygun olması, fiyatların daha makul olması ve mahalle merkezinde yaşamın gerektirdiği tüm ihtiyaçları karşılaması bölgeyi cazip hale getirmiştir. Atatürk mahallesinde genel yapılaşma 4-5 katlı apartman tarzı yapılardan oluşmaktadır. Bölgede m2 birim değeri 7.000-8.000 TL civarında değişmektedir.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak