Fatih bölgesi ilk 8 ayda 29 milyondan fazla turist ağırladı, oda fiyatları TL bazında arttı

EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Serdar Keleş, İstanbul Fatih bölgesinde turizmin 2021’e göre hızla arttığını, 2022’de 29 milyondan fazla turisti ağırladığını belirterek, otellerin doluluk oranlarının butik otellerde %80 üzeri, 4-5 yıldızlı otellerde %50 üzeri seyrettiğini açıkladı. Oda fiyatları ise TL bazında artıyor.

EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Serdar Keleş, Fatih’te toplam 2878 adet turizm tesisinin yer aldığını belirterek, “Bu tesislerin yarısına yakını Fatih ilçesi sınırlarında konumlu. 2021 yılı verileri incelendiğinde İstanbul’da en yüksek geceleme sayısının 4 milyon üstü bir rakamla Fatih ilçesi olduğunu görüyoruz. Bu ilçeyi Beyoğlu ve Şişli ilçeleri takip ediyor. 2021 senesinde Fatih ilçesi, İstanbul’daki toplam geceleme sayısı olan 18 milyonun 4 milyonunu tek başına karşılayarak talebe ciddi cevap vermiş oldu. İlçede tarih turizminin yanında inanç turizmi ve alışveriş turizmi içinde potansiyel noktalar bulunmakta. Bölgenin Sultanahmet Camii, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Kapalıçarşı gibi hem uluslararası hem de Türkiye’de popüler birçok noktası yer almakta.” dedi.

Fatih 2022 ilk 8 ayda 29 milyondan fazla turisti ağırladı

Fatih bölgesinde yer alan otellerin müşteri portföylerinin ağırlıklı olarak yabancı turistler olduğunu vurgulayan Keleş, “Turizm sektörü 2 yıl boyunca yaz ayları kısmi hareketli kış ayları ağırlıklı olarak kapanma ve yasaklar sebebi ile düşük eğride hareket etti. Türkiye 2021 yılı tümünde 24,7 milyon turist ağırlarken, 2022 senesinde sadece ilk 8 ayda 29 milyondan fazla turisti ağırladı. Aynı şekilde İstanbul özelinde incelediğimizde 2021 senesinin tümünde 9 milyon turist alan İstanbul‘un sadece ilk 8 ayda 10 milyon turisti geçtiğini görüyoruz. Bölgede otellerin oda fiyatları ağırlıklı olarak dolar ya da euro cinsinden satış görürken, oda fiyatları TL bazında artış göstermiş ve bu durum yerli turistlerin seyahat alışkanlıklarında kısıtlamaya gitmesine, yabancı turistler için ise avantaj yaratmasını sağlamıştır.

Fatih turizm sektörü açısından gözde olmaya devam edecek

2022 yaz döneminde ise bölge tüm ülkede olduğu gibi turizm açısından altın  bir çağ yaşamıştır. Özellikle Sultanahmet çevresinde butik oteller neredeyse tam kapasite ile hizmet vermiştir. Yaklaşık 7 aydır devam eden Rusya Ukrayna savaşı da şüphesiz bölgede yer alan otellerin kapasitelerindeki artış pay sahibi olmuştur. İstanbul’a gelen yabancı turist verileri incelendiğinde Rusya ve Ukrayna vatandaşı sayılarında artış gözlenmiştir. Savaşın Avrupa ülkelerinde doğalgaz krizine sebebiyet vermesi ile kış döneminde ülkeye girecek turist sayısında yeni bir artış olacağı fikri hakim olmuştur. Tüm bu etkenler dikkate alındığında turizm sektörü açısından önümüzdeki dönemde yükseliş eğrisinin devam edeceği Fatih bölgesinin de bu artıştan pay almaya devam edeceğini tahmin etmekteyiz.” şeklinde konuştu.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak