Polat Enerji Grubu’na Türek’ten Anlamlı Ödül

Yenilenebilir Enerji sektörünün öncü oyuncusu Polat Enerji; Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREK) tarafından düzenlenen Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’nde Rüzgara Güç Verenler Onur Ödülü’nün sahibi oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımı ile gerçekleşen gecede ödülü Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat aldı.

İzmir 1-2 Kasım 2022 tarihlerinde Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREK) tarafından düzenlenen Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’ne ev sahipliği yaptı. Bu yıl 11ncisi gerçekleşen kongre, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımı ile gerçekleşti. Kongrede Türkiye’de rüzgar enerjisinin öncüsü olan Polat Enerji adına Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat’a, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından Rüzgara Güç Verenler Onur Ödülü verildi.

Enerji sektörünün öncü şirketi Polat Enerji adına, Polat Holding Enerji Grup Başkanı Arkın Akbay kongrede serbest piyasa işleyişi ve enerjinin verimli kullanımı için fiyatın arz-talep dengesinde serbest piyasada oluşması, Türkiye’nin Net Zero 2053 hedefinde rüzgar enerjisinin yeri ve önemi, ek kapasite artışları ile arz güvenliğine destek sağlanması, yeniden güçlendirme yatırımları, mevcut altyapıdan yararlanılarak daha ekonomik rüzgar enerjisi yatırımlarının gerçekleştirilmesi konularını gündeme getirdi.

Sektör ile ilgili izin süreçlerinin hızlandırılması ile yenilenebilir enerji tedarik anlaşmaları ve yeşil sertifika üretimiyle Türk sanayisinin rekabet gücüne güç katabileceğini öne çıkaran Akbay, üretim tesislerine birleşik depolama tesisleri ile kapasite artışlarının çok olumlu bir gelişme olduğunu, sürdürülebilir finansmanın sektör için olmazsa olmaz olduğunu, kapasite yarışma modelinin gerçek yatırımcının önünü açacak şekilde iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Polat Holding Enerji Grup Başkanı Arkın Akbay, uzun vadeli Yenilenebilir Enerji Tedarik Anlaşmalarının hem sanayimizin elektrik enerjisi maliyetlerini öngörülebilir kılacağını, hem yeşil sertifika ile Sınırda Karbon Düzenlemelerine karşı önlem olabileceğini, hem de yenilenebilir kapasitenin artırılması için ekonomik finansman şartlarının temin edilmesinin güvencesi olacağını ifade etti. Aynı zamanda 2010-2021 yılları arasında rüzgar kapasitesinin, bugün 11.000 MW seviyesine taşıyan ilk Yenilebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizmasının da yenilenebilir enerji kapasitesinin artırılması için önemli bir araç olduğunu vurguladı.

Polat Enerji adına konuşan Arkın Akbay, yenilebilir enerji konusunda her daim yatırıma hazır olduklarını, ek kapasitelerin depolama ünitesi kurma şartı ile verilmesinin kaliteyi artıracağını ve talep artışına hızlı cevap vereceğini belirtti.  Akbay, bununla birlikte kapasite için oranın 1 MW ek kapasiteye 1 MW depolama şartına bağlanmasının, gereğinden fazla yedek depolama kapasitesi ile verimsizlik yaratma riskinin bulunduğunun ve üretim tipine göre dengesizlik yönetimine ve toplamda yan hizmet desteğine yetecek miktarda olacak şekilde düzenlenmesinin toplam maliyet açısından daha kıymetli olacağının altını çizdi.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak