Beşiktaş’ta Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Başladı, İlk Binalar Yıkıldı

Beşiktaş’ta Akat Mahallesi, Zeytinoğlu Caddesi’nde iki binanın yıkımının başlamasıyla kentsel dönüşüm çalışmalarının ilk adımı atılmış oldu. Belediye iştiraki İmar A.Ş tarafından gerçekleştirilen ilk dönüşüm yıkımında Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da bulundu.

Beşiktaş Belediyesi, Akat Mahallesi Zeytinoğlu Caddesi’nde bulunan Manolya ve Yakar Apartmanlarını yıkarak kentsel dönüşüm çalışmasını başlattı. Belediye iştiraki İmar A.Ş. tarafından gerçekleştirilen ilk yıkım ile yerinde dönüşüm çalışması dün gerçekleştirildi.

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat dönüşüm alanında yaptığı konuşmasında, ‘’Beşiktaş Belediyesi açısından bugün tarihi bir gün. Beşiktaş yapı stokunun yüzde 78’i, 1980 öncesi yapılmış riskli yapılardan oluşuyor. Bütün komşularımız hem binalarının dönüşümüyle ilgili hem de diğer hukuki süreçlerle ilgili Beşiktaş İmar A.Ş.’ye başvurarak doğru bilgi ve belgeye ulaşabilirler.  Biz onların yerine dönüşüm süreçlerini baştan sona yönetmeye talibiz’’ dedi.

 ‘’BU YIKIM BİR BAŞLANGIÇ’’

Başkan Akpolat, konu ile ilgili konuşmasına şöyle devam etti‘’ Deprem günümüzün en önemli konusu, güncelliğini korumaya devam ediyor. Konuyla ilgili farkındalık çalışmaları yapmaya devam ediyoruz. Bu amaçla Beşiktaş’ta Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nü kurduk ve bütün birimleri bu müdürlük altında toparladık. Amacımız; vatandaşlarımıza kamu desteği vermek,  hukuki süreçlerini yönetmek,  doğru bilgiye ulaşmalarını sağlamak’’

Beşiktaş Belediyesi Kentsel Dönüşüm’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Oylum Işık da yenilenme süreci için ‘’Beşiktaş tarihi bir semt. Bu sebeple yıpranmış yapı stoğu da çok fazla. Deprem gerçeği, bölgedeki eski binaların yenilenmesini zorunlu kılıyor. Hem belediye, hem de Beşiktaş İmar A. Ş. olarak kentsel dönüşüm sürecinde hak sahiplerinin temsilciliğini yapıyoruz. Amacımız yıkım aşamasından yenilenme sürecine kadar semt sakininin yanında olmak, bu süreçte onların haklarını en doğru şekilde korumak, güven içinde yenilemelerine yardımcı olmak’’ dedi.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak