Ucuz Konut Kredisine Ulaşılamıyor

Karmar AŞ İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş: “Tüketici banka yerine inşaat şirketinden kredi istiyor”

Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı son 4 ayda hızla geriledi. Haziran’da yüzde 27 seviyesinde olan ipotekli satışların payı Eylül’de yüzde 15’e indi. Karmar AŞ İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş, ucuz kredi veren bankalarda krediye erişimin zorlaştığını, pahalı kredilere de tüketicilerin yanaşmadığını belirterek, “Tüketicinin talebi üzerine inşaat şirketleri 4 yıla varan vadelerde tüketiciye kredilendirme yapıyor” dedi.

Bankalarca tahsis edilen kredi miktarının düşük olmasından dolayı son 4 aydır konut satışları içinde ipotekli satışların payı 12 puan geriledi. Haziran’da toplam satışların içinde ipotekli satışların payı yüzde 27 seviyesindeyken bu oran Temmuz’da yüzde 20’ye, Ağustos’ta yüzde 18’e, Eylül’de ise yüzde 15’e kadar indi. Karmar AŞ İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş, bankaların kredi tahsisini azaltmasının ve bazı bankaların 200 bin lira üzerine konut kredisi vermemesinin etkisiyle kredi kullanımının düştüğünü söyledi.

Emrullah Yedikardeş  “Eylül ayında ipotekli satışlarda bir önceki aya göre yüzde 43 oranında düşüş sözkonusu ki bu ciddi bir rakam. Ekim ayında da Eylül ayından daha farklı bir tablo çıkmasını beklemiyoruz. Bu durum elbette ki konut satışlarını olumsuz etkiliyor” dedi.

Özel bankaların kredi faizi yüksek

Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,9 azalarak 113 bin 402 olurken, konut kredi faizleri yıllık yüzde 49’lara kadar çıkıyor. Kamu bankalarında sıfır konuta aylık yüzde 1.20, ikinci el konutta yüzde 1.29 faiz uygulanıyor. Bu kredilere ise onay almanın zor olduğunu dile getiren Emrullah Yedikardeş, “Bazı kamu bankaları 200 bin lira üzeri konut kredisi vermiyor. Bu durumda kamu bankalarında uygulanan düşük faiz, kredi kullandırım hacmine yansımıyor. Ucuz krediye ulaşım zorlaşırken, özel sektördeki faizler tüketici için yüksek kalıyor, tüketiciler haklı olarak bu kredilere yanaşmak istemiyor” yorumunu yaptı.

“Alıcılar banka yerine siz kredi verin diyor”

Karmar AŞ İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş bu nedenle kredi faizinden kaçınan tüketicilerin müteahhit veya yapımcı şirketlerden vadelendirme yapmasını ve senet kullanmayı önerdiğini dile getirerek “Ancak şirketler için çok uzun vadeli finansman kullandırmak zor. En çok 4  yıla kadar vadelendirme yapılabiliyor, bu da her tüketiciye ve her şirkete uygun düşmüyor”dedi.

Karmar olarak halen Basın Ekspres Yolu üzerinde Karmar Sakura projesinin inşaat ve satış sürecini gerçekleştirdiklerini hatırlatan Emrullah Yedikardeş, hükümetin 10 milyon liraya kadar olan çevreci konutlara kredi teşviki sağlamasının Karmar Sakura açısından anlamlı bir destek olduğunu söyledi. Emrullah Yedikardeş “Bununla birlikte tüketiciler için krediye ulaşım imkanlarının güçlendirilmesi gerekiyor” dedi.

Müslüman Rus’lardan ilgi yoğun

Karmar Sakura’da aile mahremiyetine önem veren yapıdan dolayı yabancıların özellikle Körfez bölgesinden Arapların ve Filistinlilerin büyük ilgisiyle karşılaştıklarını belirten Emrullah Yedikardeş, ancak en dikkat çekici müşteri kitlesinin Rusya’daki müslüman olduğunu söyledi. Ukrayna savaşı ile birlikte Rusların Türkiye’deki gayrimenkul alımının katlandığını belirten Emrullah Yedikardeş, özellikle Tatarlar, Kazaklar, Çerkez, Dağıstanlı ve Çeçen gibi müslüman toplumlardan Karmar Sakura’ya yoğun bir ilgi olduğunu açıkladı.

İstanbul Bağcılar’da inşaatı devam eden Karmar Sakura projesi 241 konut ve 57 ticari üniteden oluşuyor ve 2+1, 3+1 ve 4+1 tipi konutlara yer veriyor. Geniş metrekareleri, konforlu daire tasarımları ve huzur veren peyzajıyla aileler için büyük bir cazibe merkezi olarak konumlanan proje, Aralık 2023 tarihinde teslim edilecek. 4 blok 48.000 m2 kapalı 4.000 m2 yeşil alandan oluşan Karmar Sakura’da her blok kendi içinde aynı daire tiplerini barındırıyor. Kadın ve erkek ayrı sosyal tesislere yer veren, mahremiyete duyarlı alanları ile dikkat çeken proje, bu yıl açılması planlanan metro hattı sayesinde herhangi bir araca gerek kalmadan yeni havalimanına 25 dakika gibi kısa sürede ulaşmayı mümkün kılıyor. Titizlikle ve ustalıkla yapılan mimari çalışmalar, konforun maksimize edilmesi ve ailelerin ferah içinde huzurla yaşamaları için tasarlanan projede tüm daireler, ev sahiplerine türlerinin en geniş metrekarelerini sunuyor.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak