İnşaatta güç birliği hem sektörü, hem de İzmir’i büyütür

Bornova ve Bayraklı Müteahhitler ve İş Adamları Derneği (BOMİAD)Başkanı Caner Tan, sektörde daha büyük hedefleri yaşama geçirmek için mesleki örgütlenmenin ve güç birliğinin önemine dikkat çekti.

Dernek olarak 250’ye yakın üyeleri bulunduğunu ve bu sayıyı bine yükseltmek istediklerini belirten Caner Tan, amaçlarının bireysel çabaların yanı sıra sektörde kümelenmeyle daha büyük ölçekli projeleri yaşama geçirmek olduğunu söyledi.

İzmir Ticaret Odası’na kayıtlı yaklaşık 8 bin inşaat firması olduğunu ve bunların bin 200 kadarının Bornova ve Bayraklı’da aktif olarak hizmet verdiğini dile getiren Tan, sektör olarak önemli bir iş hacmi ve potansiyeli sahip olduklarını vurgulayarak “Enflasyon nedeniyle inşaat girdi maliyetleri ve arsa maliyetleri çok arttı. Konut kredilerindeki yetersizlik de sektörü dar boğaza itti. Öte yandan Ülkemizde her yıl 800 bin yeni konut ihtiyacı bulunuyor. Yani arz azalmasına rağmen talep devam ediyor. Dernek olarak yaşanan sıkıntıları yakından takip ediyoruz. Bizler dernek çatısı altına buluşarak yaşadığımız sorunları belediyeler ve bakanlık nezdinde çözüm üretmek için çalışıyoruz. İzmir’de konut sektöründe yapılması gereken daha çok iş var. İnşaatta güç birliği hem sektörü, hem de İzmir’i büyütür. Yeni işbirlikleriyle önemli bir ticari hacme ulaşmak da mümkün” diye konuştu.

BORNOVA VE BAYRAKLI ÖNEMLİ

Bornova ve Bayraklı ilçelerinin İzmirdeki inşaat sektöründe önemli bir yere sahip olduğunu, bölgenin hem ofis hem de konut anlamında talep gördüğünü kaydeden Tan, “BOMİAD olarak önceliğimiz üyeler arasında kaynaşmayı ve işbirliğini kuvvetlendirmek. 10 tonluk bir yükün altından hiç kimse tek başına kalkamaz. Ama 100 kişi rahatlıkla kalkar. Elde edilen bu güç birliği maliyetleri bölüşme ve iş yapma konusunda firmalara avantaj sağlayacaktır. Tek başlarına yapamayacakları büyük montanlı işleri birlikte yapabilmeleri mümkün. İzmirde bunun güzel örneklerini hep birlikte gördük. BOMİAD olarak müteahhitlik firmalarının yanısıra yapı sektörüne bağlı çalışan, doğrama, seramik, alüminyum gibi farklı iş kollarını da bünyemize dahil etmek istiyoruz. Sektörün iletişimini web sitesi ve WhatsApp grupları gibi kanallar aracılığıyla güncel tutacağız. Birlikte sektörel aktivitelere de imza atacağız” ifadelerini kullandı

SÖZ HAKKIMIZ OLSUN İSTİYORUZ

Türkiye’nin aynı İmar kanununun uygulanması konusunda değişiklik yapılması gerektiğini dile getiren Caner Tan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizde, hem coğrafi hem de kültürel olarak farklı bölgelerde farklı konut ihtiyaçları bulunuyor. Bununla birlikte uygulanan tek bir imar yasası, farklı yerel dinamiklerle örtüşmüyor. İzmirde ise aynı konuda farklı ilçelerden farklı kararlar çıkabiliyor. Burada da bir fırsat eşitliği yaratılması için eşit şartlar getirilmesi önem taşıyor. Yani benzer durumlar için benzer uygulamalar yapılmalı. Sektör temsilcileri olarak yapılacak kanunlarda bizlerin de söz hakkı olmasını istiyoruz. Sektörün sorunlarını birebir yaşayan biz müteahhitlere kanun çıkarılacağı zaman danışılmasını istiyoruz. Bizler de toplum yararına olarak kentlerin güzelleştirilmesi için çözüm önerilerimizi sunmak istiyoruz. Bir diğer önemli konu da kentsel dönüşüm. İzmirde özellikle şehir merkezinde arsa bulmak çok zor. Hem de çok maliyetli. Bu nedenle sosyal donatı alanları ve peyzajıyla ada bazında dönüşümün kolaylaştırılması gerekiyor. Burada hem daire sahiplerinin hem de müteahhitlerin yararına bir model uygulanması çok önemli ” 

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak