Ev Tekstilinde Geleceğin Tasarımcıları Belirlendi

Kaliteli üretimleri ve yenilikçi tasarımıyla ev tekstili sektörünün öncü markası Cottonbox, ilk kez geçtiğimiz yıl düzenlediği Tasarıma Değer yarışmasını bu yıl ikinci kez düzenledi. 2021’de “Yeni Dünya” temasıyla düzenlenen yarışmanın bu yılki teması “Çizgilerin Yolculuğu” oldu. Gençlerin tasarım yeteneklerinin öne çıkarılması ve kariyerleri açısından büyük bir fayda sağlayan yarışma, büyük bir ilgiyle karşılandı. Türkiye genelinde Moda Tasarımı, Geleneksel Türk El Sanatları, Grafik Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Görsel İletişim Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, Mimarlık, İç Mimarlık ve İç Mekan Tasarımı bölümlerinde öğrenim gören lisans ve ön lisans öğrencilerinin katıldığı yarışmaya 400’den fazla genç yetenek katıldı. Birbirinden özel tasarımların ortaya çıktığı yarışmada Jüri değerlendirmesi sonucuyla yarışmanın birincisi Elif Zaim, ikincisi Nisanur İncelerli, üçüncüsü ise Kioumpra Giounous Chalil oldu.

Tasarımın öneminin her zaman farkında olarak yoluna devam eden Cottonbox, bu yıl ikincisini düzenlediği tasarım yarışmasında da “Tasarıma ve tasarımcıya” değer yaklaşımıyla yola çıktı. Genç tasarımcıların her zaman desteklenmesi, üniversite öğrencilerinin kariyerine katkı sunması ve ev tekstili tasarımlarına yeni bir soluk gelmesi amacıyla düzenlenen yarışmaya 400’den fazla öğrenci katılım gösterdi. Dijital halk oylamasında en çok beğeniyi alan 23 yarışmacının tasarımı ve tasarım hikayeleri jüri tarafından değerlendirildi.

Birbirinden özel ödüller sahiplerini buldu.

Yarışmanın birincisi, tasarımcıların beğenerek kullandıkları Apple Macbook Pro’nun sahip olurken; ikinci olan yarışmacı Apple Macbook Air, üçüncü olan yarışmacı ise Apple Ipad Pro kazandı. Dereceye girenler yarışmacılara alanlarındaki akademik ve mesleki gelişimlerine katkı sunması için tasarım yapmalarını kolaylaştıracak cihazlar hediye edildi.  Jüri değerlendirmesinde ilk 10’a girmeyi başaran yarışmacılar ise Cottonbox’ın özel olarak hazırladığı hediye paketinin sahibi oldu.  Aynı zamanda ön elemeyi geçerek dijital halk oylamasına girmeye hak kazanan 50 tasarım arasından ilk üçe giren yarışmacılar da ödüllendirildi. Dijital halk oylamasında birinci Cottonbox’tan 2.000, ikinci 1.500, üçüncü ise 1000 TL’lik hediye çeki kazandı.

Tasarımlar, alanında başarılı isimler tarafından değerlendirildi.

Çizgilerin yolculuğu temasıyla hazırlanan tasarımlar, Cottonbox Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Turgut, Cottonbox Yöneticisi Emin Mert Turgut, Cottonbox tasarım ekibinden Büşra Uğraş ve Bahar Yeniçeri, Kreatif Direktör Candan Durusöz, All Decor Dergisi genel yayın yönetmeni Gökçe Karaman, sosyal medya içerik üreticisi Aylin Şen Ceylan ve 2021 yılı Tasarıma Değer yarışması birincisi Ayşegül Çelik’in yer aldığı hepsi alanında başarılara imza atmış jüri ekibi tarafından değerlendirildi.

Nuri Turgut “Ev tekstili sektöründe tasarım kavramını ön plana çıkarmak için elimizden geleni yapıyoruz.”

Genç tasarımcıların tasarımlarını sergileme fırsatı bulması, kariyerlerinde gelişmeleri ve ev tekstili sektöründe tasarım kavramının önem kazanması amacıyla bu yarışmayı düzenlediklerini belirten Cottonbox Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Turgut,  “Öncelikle yarışmayı kazanan yarışmacıları yürekten tebrik ediyorum. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz “Tasarıma Değer” yarışmamız ile ülkemizdeki genç yetenekleri gün yüzüne çıkarmak, onları yeni şeyler üretmeye teşvik etmek istedik. Yarışmamız bu yıl da tahminimizden çok daha fazla ilgi gördü ve öğrencilerden çok güzel geri dönüşler aldık. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz tasarım yarışmamızı geleneksel hale getirmek için büyük bir adım atmış olduk ve birçok öğrencinin hayatına dokunmak için heyecanla çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak