Önümüzdeki dönemde gayrimenkul kaynaklı göç hareketleri yaşanacak

Kiralık ve satılık gayrimenkul fiyatlarındaki artış sürüyor. Realtyplus Franchising A.Ş Kurucu Ortağı Özhan Carda, İstanbul, Ankara ve İzmir’in küresel konut kira fiyat artışları sıralamasında ilk ona girdiğini açıkladı.

Döviz kaynaklı ekonomik kriz ve bu krizin yarattığı yüksek enflasyon sonucu gayrimenkul fiyatlarında yukarı doğru büyük bir sıçrama gerçekleştiğini belirten Realtyplus Franchising A.Ş Kurucu Ortağı Özhan Carda, “Gayrimenkul fiyatlarında yaşanan bu aşırı değerlenme etkisini kısa sürede aşırı yüksek kira artışı olarak hissettirmeye başladı. İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyükşehirlerde bu artış yüzde 100’ün üzerinde gerçekleşirken; Denizli, Trabzon, Van gibi Anadolu’daki bazı şehirlerde ise yüzde 50’nin altında bir artış görüldü.  Türkiye’den üç ilimiz son bir yılda küresel konut kira fiyat artışları sıralamasında ilk ona girdi” dedi. 

Konut kiralarındaki yükselişin ileriki dönemlerde büyükşehirlerden kiraların nispeten daha düşük oluğu diğer şehirlere göçe neden olacağını da vurgulayan Carda, “Ancak bu durum şu anda hissedilir bir şekilde görülmüyor. Zaman içinde insanların büyükşehirlerdeki gayrimenkullerini yüksek bedellerle kiraya verip kiraların daha düşük olduğu bölgelerde yaşamaya karar vermeleri gayrimenkul kaynaklı göç hareketlerinin nedeni olacaktır. Konut kiralarındaki fahiş artışı tetikleyen en önemli etkenlerin başında 2018 yılından beri ülkemizde konut üretiminin daralması ve enflasyon etkisiyle yükselen inşaat maliyetleri gelmektedir. Bazı bölgelerde başta savaştan kaçan Rus ve Ukrayna vatandaşlarının sığınacak evlere dolar bazında yüksek kiralar ödemeye razı olmaları da başka bir neden olarak göze çarpmaktadır.” şeklinde konuştu.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak