Rusya ve Ukrayna’dan beklenen göç başladı

Yabancıya konut satışında her geçen gün yeni rekorlar kırıldığına işaret eden Golden Sign Kurucu Ortağı Gül Gül, beklenen Rus ve Ukraynalı akınının başladığına dikkat çekti. Gül “Ruslar’ın nisanda aldığı konut sayısı yüzde 186,6’lık bir artışla bin 152 adede ulaştı. Bu rakam, aylardır zirveye yerleşen İranlı yatırımcıyı tahtından etti” dedi.

Yabancıya konut satışında her geçen gün artış yaşandığını hatırlatan Golden Sign Kurucu Ortağı Gül Gül, özellikle Rus ve Ukraynalılar’ın ilgisinin nisan ayından itibaren dikkat çekici şekilde arttığını belirtti. Yabancıların Türkiye pazarına olan güvenlerinin tartışılmaz olduğunu kaydeden Gül, bekledikleri yoğun göçün geçen ay itibariyle başladığını söyledi.

Gül Gül, Rus yatırımcının ilgisini sahada gördüklerini ve son resmi verilerin de kendilerini desteklediğini belirtti. Gül “Türkiye’de yabancılara yönelik yapılan konut satışları geçen ay yüzde 58,1 artarak 6 bin 447’ye ulaşırken, tüm zamanların en yüksek nisan ayı rakamı görüldü. Bununla birlikte savaş sonrası Türkiye’deki konutlara yönelen Ruslar da nisanda rekor kırdı. Yabancıya satış istatistiklerinde ilk kez zirveye oturan Ruslar’ın, nisanda aldığı konut sayısı bin 152 adede ulaştı, bu da yüzde 186,6’lık bir artışa tekabül ediyor. Ukraynalılar da oransal olarak Ruslar’dan geri kalmıyor. Ukraynalılar’a yapılan konut satışı yine resmi verilere göre; yüzde 185,9 artarak 92’den 263 adede yükselmiş durumda. Bu iki ülkenin yatırımlarındaki artışın genel satış ortalaması olan yüzde 58,1’in çok çok üzerinde gerçekleşmesi de ayrıca dikkat çekici” diye konuştu.

“Türkiye, güvenli liman olmaya devam ediyor”

Bir ay öncesine kadar Rusya’nın, Türkiye’nin en çok gayrimenkul sattığı ülkeler arasında İran ve Irak’ın ardından 3’üncü sırada geldiğini görüyorduk. Bu, Türkiye gayrimenkul sektörünün yabancı yatırımcının güvenli limanı olmaya devam ettiğini kanıtlar nitelikte bir sonuç oldu. Hem yatırım hem de oturum amacıyla son zamanlarda Rus vatandaşların yoğun ilgisiyle karşı

karşıya olduğumuzu ve yakında ciddi bir Rus göçüyle karşılaşabileceğimizi öngörerek bunu dile getirmiştik” diye konuştu.

Öte yandan; Rusya’dan yurt dışına para transferi sorununun devam ettiğini vurgulayan Gül, çözüm olarak Rus vatandaşlarının Türkiye’de hesap açtırdıklarını belirtti. Gül “Yabancıların Türkiye’de TL hesabı açabilmeleri için ikametgah adresi, vergi numarası, pasaport numarası ve mobil telefon numarası bilgileri yeterli oluyor. Şubattan bu yana savaşın sürdüğü Rusya’da vatandaş, yönünü güvenli gördüğü ülkemize çevirdi” dedi.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak