Peker GYO 2022 yılına ilk üç ayda 69.4 milyon TL’lik kârla başladı

Türk gayrimenkul sektörünün yurtdışındaki bayrak taşıyıcısı Peker GYO, yurtiçi ve yurtdışındaki büyüme stratejisinin meyvelerini 2022 yılında da toplamaya devam ediyor. Yayımlanan konsolide bilanço tablosuna göre 2022 yılının ilk üç aylık döneminde 69.4 milyon TL’lik kâr rakamına imza atan şirket, yurtiçinde ve yurtdışında yeni yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.

Türkiye’de olduğu gibi yurtdışında da gerçekleştirdiği yenilikçi ve insan hayatına dokunan projelerle dikkatleri üzerine çeken Peker GYO, 01 Ocak – 31 Mart 2022 tarihleri arasındaki 3 aylık döneme ilişkin finansal tablolarını yayımladı. 2021 yılını 302 milyon TL’lik rekor bir karla tamamlayan şirket, 2022 yılının ilk üç ayında 69.4 milyon TL kar açıkladı. Böylelikle Peker GYO, 2021 yılının ilk üç aylık aynı döneminde 37.9 milyon TL olan karını yüzde 83 arttırarak, aralıksız olarak 9. çeyreği de karlılıkla tamamlamış oldu.

2022’DE DE KARLILIĞA DEVAM

Son finansal raporu değerlendiren Peker GYO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Peker, “Gayrimenkul yatırımları uzun dönemli yatırımlardır. Bir projenin tamamlanıp bilançoya yansıması 2-4 yıl alabiliyor. Peker GYO olarak bugüne kadar yaptığımız yurtdışı yatırımların meyvelerini toplamaya başladık. Bu da bilançomuza yansıyor.” dedi.

Hasan Peker, pandeminin devam ettiği bir dönemde, Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle yaşanan finansal ve tedarik zinciri sıkıntılarına rağmen oldukça verimli bir mali dönemi daha geride bıraktıklarına dikkat çekerek, “Ukrayna ve Rusya arasında yaşanan sıkıntılı sürecin özellikle emtia fiyatları üzerinde yarattığı baskıya rağmen, yatırımlarımızı ve faaliyet gösterdiğimiz ülkeleri çeşitlendirmenin avantajlarını yaşıyoruz. 2021 yılını 302 milyon TL’nin üzerinde net dönem karıyla kapatmıştık. 2022 yılının ilk üç ayında da bir önceki yılın aynı dönemindeki karımızı yüzde 83 artırarak, 69.4 milyon TL’lik bir kar rakamına ulaştık. Özkaynaklarımızı 1 milyar 140 milyon TL’nin üzerine çıkardığımız, üst üste karlılıkla kapattığımız aralıksız 9’uncu çeyreği de başarıyla geride bırakmış olduk.” diye konuştu.

AVRUPA PAZARINDA YENİ ÜLKE: İSPANYA

Başarıyla tamamlanan 2021 yılının ardından, 2022 yılında da hız kesmeden yeni başarılar elde etmeye odaklandıklarına dikkat çeken Hasan Peker, “Geçmişte olduğu gibi 2022 yılı ve sonrasında da Türk gayrimenkul sektörünün bayrağını yurtdışında da şerefle dalgalandırmaya devam edeceğiz. Yeni projeler üzerinde çalışıyoruz. Almanya ve İngiltere’nin ardından, Avrupa’da yatırım yaptığımız ülkelere İspanya’yı da ekledik. Tüm bunların yanında, yurtiçinde de dünya başkenti İstanbul’a yakışır bir eser kazandırmak için çaba sarf ediyoruz.” diye konuştu.

Bir yandan Avrupa’daki büyümesini sürdürürken diğer yandan da Türkiye’de yeni yatırım fırsatlarını kolladıklarına dikkat çeken Hasan Peker; “Bugün Türk gayrimenkul sektörünün yurtdışındaki bayrak taşıyıcısı olarak faaliyet gösteren Peker Holding çatısı altındaki Peker GYO, bu süreçte dengeli finansal yapısı sayesinde önemli kâr rakamlarına imza atmaya devam ediyor. Bugüne kadar yurtdışında 30’a yakın projeyi hayata geçirdik. Dört ayrı ülkede yatırımlarımız var. Başarımızın temelinde, yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da hayata geçirdiğimiz her yatırımımızda önceliği doğaya, insana ve çevreye vermemiz yatıyor. Bu kapsamda yurtdışında proje geliştiren bir Türk yatırımcısı olarak, üzerimizdeki sorumluluğun bilincindeyiz. Önümüzdeki dönemde yeni yatırımlarla büyümeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak