İzmir’in yatırım bölgesi Urla’da m2 fiyatları hızla yükseliyor.

İzmir’in dikkat çeken yatırım bölgesi Urla’da m2 fiyatları 12-30 bin TL arasında değişiyor

Pandemi süreci birçok konuda olduğu gibi gayrimenkul ve yaşam şeklinde de dinamikleri değiştirdi. İzmir’in dikkat çeken bölgesi Urla’da Avrupalı hayatı yaşamak isteyen yabancıların yatırımları artarken, evlerin m2 fiyatı 12 binden 30 bine kadar çıkıyor. Sezonluk kira fiyatları ise 50-150 bin TL arası değişirken, öne çıkan mahalleler ise Zeytinalanı, Kalabak, İskele, Çeşmealtı, Güvendik ve Kuşçular.

EVA Gayrimenkul Değerleme Direktörü Filiz Akkaya, İzmir’in dikkat çeken yatırım bölgesi Urla’da pek çok gayrimenkul firmasının yeni projeleri olacağının altını çizerek, “İzmir’in Türkiye’ de emeklilik hayatı yaşanacak şehir imajı; son yıllarda biraz değişti. Şehir son 3 yıldır sadece emeklilerin rüyası değil, dinamik beyaz yakalıların ve Orta Doğu’dan gelen, Türkiye’ye yerleşme planı kuran, Avrupalı hayatı yaşamak isteyen yabancıların da rüyası haline geldi. Bu nedenle özellikle Urla, pek çok yatırımcı için gerek İzmir şehir merkezine yarım saatlik bir yakınlıktaki konumu ile gerekse bakir doğasıyla öne çıktı” dedi.

Urla’da fiyatlar da yüzde yüz arttı

Çeşme ve Bodrum’a göre nispeten çok daha ekonomik bir belde olan Urla’nın bu noktada da ön plana çıkmaya başladığının altını çizen Akkaya, “Urla’ya talep artınca son bir yılda özellikle deniz kıyısında yer alan mahalleleri başta olmak üzere pek çok bölgesinde fiyatlarda yüzde yüz artışlar yaşandı.  Urla’da denizden daha içeride yer alan ve harika deniz manzarası sunan Kekliktepe mahallesi ile tam bir köy hayatı sunan, gastronominin yeni başkenti olarak anılmaya başlanan ve bağ evleri ile ünlü Kuşçular köyünde yaz-kış kullanıma uygun villa, arsa ve tarla talepleri çok arttı.

Zeytinalanı-Kalabak bölgelerinde birim satış fiyatlar 15.000-30.000 TLm2

Urla’da deniz kıyısında bulunan Zeytinalanı-Kalabak, İskele, Çeşmealtı, Güvendik ve İçmeler mahalleri daha küçük alanlı yaz-kış kullanıma uygun dubleks ve daire tipinde konutlar ile öne çıkmakta olup ortalama birim m2 satış fiyatları 12.000-20.000 TL/m2 olurken, Zeytinalanı-Kalabak bölgelerinde yaz-kış kullanıma uygun site tarzı yapılaşmalarda, birim satış fiyatlar 15.000-30.000 TLm2 civarında değişmektedir. Yenice mahallesi-Kekliktepe’de birkaç dönüm içindeki villalar ise 25.000- TL/m2’den başlayan birim fiyatlarla satılırken, müstakil havuzlu villaların satış fiyatları ise 7.000.000 TL’den başlıyor.

Kuşçular köyünde 4.000.000 TL’den başlayıp,  20.000.000 TL’ye çıkıyor

Kuşçular köyünde daha çok tek katlı müstakil evler veya geniş arsa paylı havuzlu site içerisinde ki villalar göze çarparken, satış fiyatları arsa paylarının büyüklüğüne ve kapalı alana göre değişim gösteriyor. Fiyatlar minimum 4.000.000 TL’den başlayıp,  20.000.000 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Öğrencilerin de tercihi İzmir oluyor

Son yıllarda özelikle İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün de gelişimi ile öğrenciler de bölgeyi tercih etmeye başladı;  Gülbahçe mahallesinde 1+1 daire tipinde evler ile dubleks villalar da ciddi artışlar yaşandı. Gülbahçe hem üniversiteye yakınlığıyla öğrencileri çekmek de hem de denize sıfır bakir kıyısıyla yazlıkçılar tarafından tercih ediliyor. Gülbahçe de 1+1 daire fiyatları 600.000 TL-800.000 TL aralığında olurken villalar ise ortalama 2.500.000 TL-5.000.000 TL civarındadır. Urla’da sezonluk kiraya verilen yazlık dubleks evler Çeşme ve Bodrum’a göre daha eski olup; kira fiyatları da nispeten çok daha uygundur. Urla’da ortalama sezonluk kira fiyatları 50.000-150.000 TL civarındadır.” şeklinde konuştu.

Urla’nın dikkat çekme nedenlerini de açıklayan Akkaya şöyle devam etti:

“Urla, İzmir şehir merkezine sadece 45 km mesafede. Hem otoban hem de karayolu ile ekonomik ulaşım sağlanıyor. Öte yandan hala bakir kalmış doğası ile insanlara kendilerine özel, daha steril ve doğayla iç içe ama yaşam merkezlerine de uzak olmayan bir yaşam sunuyor. Urla’yı cazip kılan bir diğer etken de; İzmir’de yaz-kış kullanıma uygun yaşanılacak bir ev almak isteyen orta direk vatandaşlara da uygun bütçeli seçenekler sunması. Güvenlikli site içerisinde villa rahatlığını sunan, ya da şehre bir adım mesafede köy yaşantısı imkanı sağlayan konut projeleri de bu seçenekler içinde yer alıyor.

Urla, Avrupa’nın da dikkatini çekiyor

Bunlarla birlikte son yıllarda gastronominin yeni başkenti olarak anılmaya başlanan Urla, şarap üretimi yapıp, ayrıca bağlarının gezilmesine ve tadım yapılmasına izin verilen gösterişli bağ evleri ile de Avrupa’nın da dikkatini çekmeye başlamıştır.

Kuşçular köyü gastronomi merkezi olma yolunda ilerliyor

Seferihisar ile Urla aksında kalan karayolu ile yarım saatlik mesafede çok rahat ulaşım sağlanan Bademler köyünde denizden içeri de ancak zeytin-çam ve meyve ağaçları içinde villa yaşantısı sunacak araziler bulunmaktadır. Gastronomi merkezi olma yolunda ilerleyen bağ evleri ile ünlenen Kuşçular köyünde de düşük yoğunluklu inşaat hakkı ile yapılaşmaya açık alanlar hala bulunmaktadır.

Ayrıca Kekliktepe bölgesi ile ünlenen Yenice mahalllesi ile Yelaltı mahallesinde hafif eğimli arazi yapısı ve deniz manzarası ile geniş bahçeli villa tarzı yapılaşmaya uygun araziler barındırmaktadır. Deniz kıyısında yer alan Gülbahçe, Balıklıova, İçmeler, Kalabak ve Torasan mahalleri ise süre gelen bazı imar planı sorularının aşılması ise yapılaşmaya açılabilecekleri alanları bulunmaktadır. Bu bölge potansiyeli henüz bekleyen bir bölge olarak düşünülebilir.

Urla yüksek gelir seviyesinin talep ettiği bir ilçe kimliğine doğru geçiyor

Urla’nın denizden uzak ve Çeşme otabanı ile çok kolay ulaşım sağlanan Zeytinler, Barbaros, Birgi köyleri de 2-3 dönüm içinde bağ evi tarzı yapılaşamaya uygun araziler ve tarlalar ile öne çıkmaktadır. Urla merkeze yakın, Binkonutlar olarak da bilenen Yenikent mahallesinde ise dar alana sıkışmış ancak merkezi konumda arsalarda az da olsa hala bulunmaktadır. Artan arsa ve konut satış fiyatları ile birlikte Urla ilçesi artık orta gelirlinin talep edeceği kimliğinden yüksek gelir seviyesinin talep ettiği bir ilçe kimliğine doğru hızla geçiyor.”

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak