Küçük Evler (Tiny House) İstanbul’da Görücüye Çıktı

Tüm dünyayı etkileyen Koranavirüs ile birlikte, yaşam alanlarımız da küçüldü. Pandemiden kaçışın adreslerinden olan Tiny House (Küçük Ev) akımının son örnekleri Tureks Uluslararası Fuarcılık tarafından İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek ‘ Premo Prefabrik, Modüler, Tiny House Yapım & Dekorasyon Fuarı’nda sergileniyor. 20 bin ziyaretçi hedefi ile kapıları açan fuar Tiny House modellerinden dekorasyon ürünlerine kadar birçok ürün ve hizmete ev sahipliği yapıyor.  Sektör profesyonellerini uluslararası bir platformda bir araya getirecek fuar, Cumartesi akşamına kadar açık olacak.

Koronavirüs, küresel çapta 653 milyar dolarlık büyüklüğü ve 100 milyondan fazla kişiden oluşan iş gücü ile ülkelerin ekonomilerinde önemli bir yer tutan inşaat sektörünü dönüştürüyor. Değişen yaşam tarzı ile birlikte sektörün geleceğine ışık tutan ‘Tiny House’ (Küçük ev), prefabrik ve yeşil yapı gibi alanların payı tüketicilerin talebi ile doğru orantılı olarak her geçen gün artıyor. Öyle ki hacimlerine nazaran daha fazla özgürlük sunan ‘Tiny House’ pazarının 2021-2025 döneminde yüzde 4’ün üzerinde 3.33 milyar dolar büyümesi ön görülüyor. Konut (mortgage) krizinin tetiklediği 2008 küresel finansal durgunluk döneminde özellikle ABD’de oldukça popüler olan bu yapılar içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde de Türkye’de oldukça yaygınlaştı. Bu akımın son örnekleri ise Tureks Uluslararası Fuarcılık tarafından İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek ‘ Premo Prefabrik, Modüler, Tiny House Yapım & Dekorasyon Fuarı ile görücüye çıktı. 

Sektöre Yeni Bir Soluk Getirecek

İnşaat sektörünün salgından en çok etkilenen alanların başında geldiğini dile getiren Tureks Uluslararası Fuarcılık Genel Müdürü Nergis Aslan,  “Yıllardır dünyanın pek çok yerinde yaşam alanından iş yerine, hastanelerden fabrikalara kadar birçok kullanım alanı sunan prefabrik Kovid -19 sürecinde sektörün başka bir yöne evrilmesine de neden oldu.  sektörünün geleceğine de ışık tutan bu yapıların son örneklerinin sergilendiği fuar, özellikle yurt dışı katılımcıları ile de dikkat çekecek. 3 boyunca ürün ve hizmetleri kadar önemli iş birlikleri ile de sahne olacak organizasyon; katılımcı firma ve mimarlardan müteahhitlere, kamu kurum ve kuruluşlarından uluslararası alıcılara kadar birçok meslek grubundan 20 bin ziyaretçi ile sektöre de yeni bir soluk getirecek.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak