Konutlar, yeni nesil güvenliğe en ekonomik sistemle kavuşacak

Konut sektörü, 50 daireli apartmanlardan binlerce daireli sitelere kadar kullanım alanı bulacak yeni nesil bir elektronik güvenlik sistemiyle tanıştı. Diyafonu ‘mobil’ hale getirerek onun yerini alan ‘Miafon’, ev sahiplerine nerede olurlarsa olsunlar cep telefonlarından bir tuşla kapılarını açma, bir tuşla misafirlerini görme ve konuşma imkanını veriyor

% 100 yerli ve milli yazılım olan Miafon’un en büyük farkı ise diyafon sistemlerindeki daire içi cihaz yatırımı, kablolama maliyeti ile kurulum sürecini ortadan kaldıran ilk ve tek sistem olması. Daire başına ortalama 2.000 lirayı bulan demirbaş yatırımının olmadığı, aylık abonelik bedelleriyle ödemelerin yapılabildiği sistemle sağlanan tasarruf, 500 daireli sitelerde milyonluk rakamlara çıkabiliyor. Diyafonda 6 aya kadar uzayabilen altyapı kurma sürecini ise sadece 1 güne indiren sistem, tüm bu avantajlarıyla sadece 3 ayda 10 bin konuta, 20 bin cebe girdi!

Diyafonu ‘mobil’ hale getirerek, onun yerini almaya hazırlanan yerli yazılım Miafon, konut sektöründe hem site yönetimlerinin işletim sürecini hem de daire kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran yeni nesil elektronik güvenlik teknolojisiyle dikkatleri çekti.

Elektronik güvenlik ve görüntülü diyafon sistemlerinde 20 yıllık tecrübenin buluştuğu teknoloji şirketi Miafon’un Gebze Bilişim Vadisi’nde Ar-Ge merkezini kurarak % 100 yerli sermaye ve yerli yazılımla geliştirdiği bulut teknolojisi tabanlı yeni nesil IP görüntülü interkom sistemi, klasik diyafonu mobil hale getirerek sektörde onun yerini almaya hazırlanıyor. Miafon, bu sistemle diyafonda daire içine konan monitör, demirbaş yatırımı, kablolama ve tüm altyapı maliyetlerini ortadan kaldırıp, diyafonun tüm işlevini cep telefonu üzerinden yapabilecek yeni bir teknoloji geliştirdi.

50 daireli sitelerden, dev konut projelerine pek çok kompleks yapıda kullanılabilen Miafon’un iki temel sistem unsuru, yapının güvenlik kulübesine konacak bir ‘güvenlik konsolu’ ve binanın girişine konacak bir ‘zil paneli’. Ardından Miafon’un yeni nesil mobil yazılım teknolojisi, daire sahibinin akıllı telefonuna yüklenen mobil uygulama üzerinden irtibat kurarak tüm sistemin koordinasyonunu sağlıyor ve sistem saatler içinde mobil olarak kullanılmaya başlıyor.

Misafiri cep telefonundan görüp, kapıyı 1 tuşla açma imkanı

Miafon’da güvenliğe misafir geldiğinde ev sahibinin cep telefonuna görüntülü arama geliyor, böylece ev sahibi hem güvenliği, hem kulübenin önünü görüyor. Kabul ettiğinde ve misafiri bina önüne geldiğinde ise yine mobil uygulama sayesinde akıllı telefonuna gelen arama ile nerede olursa olsun bir tuşla bina kapısını açabiliyor. Bununla birlikte ev sahibinin, kapıdaki misafiriyle canlı video görüşmesi yapması mümkün oluyor. Bu da hırsızlara ve veya tehlike arz eden kişilere karşı daha fazla koruma sağlıyor.

Online toplantılarda veya bebeğinizi uyuturken zilinizi sessize alabiliyorsunuz

Sistemin uzaktan mobil erişim sayesinde sağladığı başka bir avantaj da ev sahibinin kapısına gelen kargo ve siparişlerden anında haberdar olması. Böylece kargo görevlilerinden zaman zaman gelen ve tüketicilerin şikayetine konu olan “Geldik ama evde bulamadık” yanıtı da tarihe karışıyor. Sistemin cep telefonu üzerinden tek tuşla işlem yapan bu özelliği, aynı zamanda evde yalnız yaşayan yaşlı ve engelliler için de önemli bir avantaj sağlıyor. Ayrıca diyafonlar elektrik kesildiğinde kullanılamazken, Miafon’da güvenlik, elektrik kesilse bile 4G bir modem ve bir UPS desteği ile ulaşılabilir oluyor.   

Miafon’un kapı zilini sessize alma özelliği ise pandemi sonrasında evden çalışanların online toplantıya girecekleri zamanda veya annelerin bebeklerini uyutmak istedikleri sırada imdadına yetişiyor. Miafon uygulaması, ailenin tüm üyelerinin telefonlarına yüklenerek onların da sistemi kullanmalarını sağlıyor.

Site yönetimlerinin sistemi yenileme sıkıntısını çözüyor

Mobil diyafon sistemi ile daire içi cihaz yatırımı yapılmayan ilk elektronik güvenlik sistemini kurduklarını kaydeden Miafon Teknoloji Kurucu Ortağı Hulusi Şirikçi, bu sistemi geliştirmeye site yöneticileriyle olan görüşmelerinden elde ettikleri geribildirimler sonucunda karar verdiklerini aktardı. Site yönetimlerinin en önemli sıkıntılarından birinin binalardaki diyafonların yenilenme zamanında ortaya çıktığını belirten Şirikçi, site yönetimlerini yoran bu süreci şöyle aktardı:

“Burada karar alma süreci çok uzun ve sıkıntılı. Önce diyafonu yenileme kararı alınıyor. Diyafonda daire başına ortalama 2.000 liralık daire içi cihaz yatırımı gerekiyor. Bu da maliyeti örneğin 500 daireli bir sitede 1 milyon TL’nin üzerine çıkarıyor ve bütçe, site genel kuruluna sunuluyor. Bu kez yönetim, markanın yerli mi yabancı mı olacağı, hangi markalar arasında seçim yapılacağı veya hangi vadenin uygun olduğuyla ilgili bitmek bilmeyen bir araştırma ve karar sürecine giriyor. Karar verilemediğinde ise bu masrafı yapmamak adına konu 1-2 yıl ertelenebiliyor ve ev sahipleri bozuk cihazlarla oturmak durumunda kalıyor. Dairelerin tamamı için karar alındığından ev sahipleri bireysel olarak da değiştiremiyor. Sistemi dairelerin geneli istediğinde, kabul etmeyen dairelerden ödeme alma süreci de sıkıntılı olduğundan bu tür satın almalar site yönetimlerini çok fazla yoruyor.”

Diyafonla 6 ayda kurulamayan sistem, Miafon ile 1 günde kurulabiliyor

Bin daireli bir sitede diyafon yenileme süresinin en iyi ihtimalle anahtar teslim 6 aya varan bir süreç olduğunu belirten Şirikçi, Miafon’da böyle bir sürecin olmadığını söyledi. Şirikçi, “Site yönetimiyle sözleşmeyi karşılıklı imzaladığımız zaman, güvenlik konsolu ve bina önü zil panelini ücretsiz olarak getirip kuruyoruz. Ardından site yönetiminin ilettiği dairelerdeki isim, blok ve telefon numarası bilgilerine göre sistemi mobil ile uyumlu hale getiriyoruz ve sistem sadece 1 günde yenilenmiş oluyor. Site yönetimlerinin en önemli dertlerinden birini böylece çözüme kavuşturuyoruz” diye konuştu.

Bir siteye diyafon sistemi yaptırmanın veya yenilemenin kablo değişimleri gibi gereklilikler nedeniyle de ekstra maliyetler getirdiğini hatırlatan Şirikçi, “Diyafonu yenileme sürecinde her bir daireden tek tek kablo çekmeniz lazım ve bazı sitelerde uygun altyapının da olmadığını düşünürsek kazı yapıp bloklara girmek, ekstra maliyet ve zaman gerektiriyor. Miafon ile siteler elektronik çöplüğünden de temizlenecek” dedi. Şirikçi, merkezi bina yönetimi kolaylığı da sunan Miafon’un, bina ve site içi duyuruların kolayca yapılarak dairelere bildirim gönderebildiğini de belirtti.

Miafonda ortalama 2.000 TL’lik demirbaş maliyeti yok

Miafon’da ev sahiplerine ortalama 2.000 TL’lik daire içi cihaz yatırımı yapmadan, aylık cüzi abonelik bedelleriyle kullandıkça ödeme imkanı sunuluyor. 12 ile 36 ay arasında değişen abonelik bedelleriyle ödeme imkanlarının da olduğunu belirten Şirikçi, “Daire başına aylık ödeme tutarı, sitede kaç adet daire, blok ve güvenlik noktası olduğuna ve kaç ay abonelik yapıldığına bağlı olarak değişiyor. Örneğin 36 ay abonelikte aylık abonelik bedelinin ortalama 10-11 TL olduğu örnekler olduğu gibi, sitedeki daire sayısı azaldıkça aylık abonelik bedelinin yükseldiği örnekler de var. Site yönetimi aylık gelen bu abonelik tutarını aidatlara yansıtıyor. Ekonomik koşulların günden güne sertleştiği böyle bir konjonktürde kullanıcıların en yeni teknolojilere en uygun imkanlarla kavuşabiliyor olmasını önemsiyoruz. Yerli ve milli bir yazılımla bu hizmeti sunabilmek ise sektördeki rakiplerimizden bizi ayrıştırıyor” değerlendirmesini yaptı.

Şirikçi, Miafon’da aylık ödeme dışında kurulum, bakım onarım, yedek parça, teknik destek gibi ücretlerin olmadığını, abonelik boyunca her konuda ücretsiz servis desteğinin sağlandığını sözlerine ekledi.

Sadece 3 ayda 10 bin eve, 20 bin kullanıcının cebine girdi!

Dünyada dijital dönüşümle tüm ihtiyaçların akıllı telefonlarla karşılanması trendinin Türkiye elektronik güvenlik sektöründe yerli yazılımla öncüsü olduklarını kaydeden Şirikçi, “Türkiye’nin Silikon Vadisi ve en büyük teknoloji geliştirme merkezi olan Bilişim Vadisi’ne 2021 yılının Ocak ayında kabul edildik. Bakanlık tarafından akredite bir firma olarak orada bir Ar-Ge ofisimiz ve irtibat noktamız var. % 100 yerli sermaye ve yerli yazılımla Türkiye’nin teknoloji şirketi olarak mobil çözümler sunmaya devam edeceğiz” dedi.

50 daireli apartmanların yanı sıra önceliklerinin orta ve büyük ölçekli siteler olduğunu belirten Şirikçi, “Özellikle 7-8 yaşına gelmiş apartman ve siteler öncelikli, çünkü bu sistem bir diyafon sisteminin yerine kullanıldığı için, 7-8 yaşından sonra diyafon sistemleri eskimeye ve hata vermeye başlıyor, dolayısıyla yenileme ihtiyacı ortaya çıkıyor” diye konuştu. Piyasada var olan sistemlerin marka bağımlılığı yarattığını ve sistem bozulduğu anda başka bir marka ile değişimin mümkün olmadığını kaydeden Şirikçi, Miafon’da marka bağımlılığının da yer almamasının önemli bir avantaj olduğunu belirterek, “Yeni nesil güvenlik sistemini tasarruflu biçimde piyasaya sunan ilk ve tek milli yazılım olan Miafon, kullanıcı nazarında da oldukça ilgi gördü. Sistemi piyasaya sunduğumuz 3 ay içinde 10 bin konut ve 20 bin kullanıcının cep telefonu Miafon ile tanıştı. Şimdiden pazarda çok hızlı ilerliyoruz” dedi.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak