Türklerin Londra’ya Olan İlgisi Artıyor

Atlas Real Estate London LTD Kurucusu Helin Özçelik Konnolu İngiltere’de emlak sektöründeki değişimi, pandeminin konut sektörüne etkisini, Ankara Anlaşmalıların mortgage ile ev alabilme durumlarını anlattı.

Türklerin Londra’ya karşı ilgisinin son yıllarda ciddi bir şekilde arttığını söyleyen Atlas Real Estate London LTD Kurucusu Helin Özçelik Konnolu, “İngiltere merkezli İngiliz emlak şirketi Zoopla’nın yakın zamanda yayınladığı Birleşik Krallık Konut Fiyat Endeksi Raporu’na göre konut fiyatlarının 14 yılın zirvesine çıkması planlanıyor. 2021’de 1.5 milyondan fazla evin el değiştirmesi ile beklenen konut piyasası 2007’den bu zaman kadar en yoğun yılını yaşıyor. Bu rekor ile 1959 senesinden bu zamana en yoğun 10 yıldan biri olması bekleniyor” dedi. 

Pandemi ile birlikte iş dünyasının şoka girdiğini ifade eden Özçelik Konnolu “Herkes önce bir sessizliğe gömüldü ve fiyatlar çekildi. Bir hava koklanması durumu yaşandı. Hatta halihazırdaki kiracılar bir indirim talep ettiler. Gelirler düştü. Para akışında bir duraksama oldu. İngiltere’nin bu durumu hızlıca çözmesi iş dünyasına da yansıdı. Özellikle Londra emlak sayısı az, kişi sayısı çok olması ile bilinir. Daha çok ülkelerden gelişler arttıkça talep arttı. Dolayısıyla arz talep dengesizliğinden dolayı fiyat artışları ortaya çıktı” açıklamasında bulundu. 

İngiltere de ev almak için doğru zaman mı?

İngiltere’de ev almak için doğru zaman mı sorusunu cevaplayan Helin Özçelik Konnolu “Londra yatırım için her zaman en doğru yerdir. Mesela 1-2 odalı evler kısa dönemde getirisi fazla ve en pratik yatırım modelidir” ifadelerini kullandı. 

Ankara Anlaşmalılar nasıl ev alabilir?

“Burada önemli olan husus akar gelirdir. Eğer bir İngiltere vatandaşının tüm haklarına sahip olmak istiyorsak, en az iki yıl gerektiği kadar bir akar gelir göstermek mortagage almak için yeterli olacaktır” açıklamasında bulunan Konnolu sözlerine şunları ekledi: “Türkiye’deyiz ama İngiltere de yatırım düşünüyoruz. Alımların nakit ile yapılması alım süresini kısaltır. (2 ay). Seyrek durumlarda da akar gelirinin yüzde 40 ‘ı gösterilerek peşinat ile ev alma modelleri sunulabilir. Ev satışı uzmanları ile konut alımının yapılmasını öneririm.”

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak