İstanbul Yenileniyor Platformu’na Endeksa desteği

İBB şirketleri KİPTAŞ, İstanbul İmar AŞ ve BİMTAŞ’ın ortaklaşa yürüttüğü “istanbulyenileniyor.com” platformunda İstanbul’da risk altındaki konut stokunun güvenli, depreme dayanıklı, çevreyle dost yapılara dönüştürülmesi amaçlanıyor. Bulunduğu yapının riskli olduğunu düşünen İstanbullular site üzerinden başvuru yaparak yapılarının yenilenmesi taleplerini iletebiliyor.

İstanbullular, başvurularının ilk aşamasında Endeksa’nın gelişmiş değer tahmini entegrasyonu ile istanbulyenileniyor.com adresinde bölgelerindeki ortalama konut ve ticari gayrimenkul satış değerlerine ulaşabiliyorlar.

Tüm Türkiye için gayrimenkul piyasa analizlerinin yanı sıra gayrimenkulün özelliklerinin girilmesi ile konut, ticari ve arsa/araziler için gayrimenkul değer tahmini üreten Endeksa, dünyada sadece 5 ülkede örneği bulunan Otomatik Değerleme Modeli’ni Türkiye’ye taşıyor ve sektörde önemli bir boşluğu dolduruyor. Endeksa, farklı kaynaklardan aldığı verileri birleştirip makine öğrenimi yöntemlerini kullanarak tüm Türkiye için gayrimenkul değeri ve lokasyon verileri oluşturuyor. Haritada bölge bazında satış, kira verileri, geri dönüşüm sürelerinin yanı sıra bölgede oturanların demografik bilgileri, sosyo-ekonomik statüleri, bölgedeki yaşam alanları sunuluyor. Ayrıca bölgedeki konut satış adetleri, e-ticaret yoğunluğu, hane halkı gelir düzeyi gibi detay bilgiler de yer alıyor. Kullanıcılar belirli bir bölgedeki konuta ait detayları belirterek de konutun net değerini öğrenebiliyor.

İBB ile yaptıkları iş birlikteliğinden dolayı mutluluklarını belirten Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, “Deprem riski aklımızdan çıkarmamız ve önlem almamız gereken hayati bir konu. istanbulyenileniyor.com İstanbul için çok önemli bir proje, parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak