Pandemi kısıtlamaları ve mevsim koşullarına rağmen faaliyet ve beklentiler arttı

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi şubat ayı sonuçlarına göre, pandemi kısıtlamalarına ve sert mevsim koşullarına rağmen inşaat malzemeleri sanayisinde faaliyetlerdeki yükselişle birlikte erken bir geri dönüş yaşandı. Aşılamada olumlu gelişmelerin yanı sıra, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda talebin kuvvetlenmesi sonucu beklentilerde de son dönemlerin en yüksek iyileşmesi gerçekleşti.  

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin Şubat 2021 sonuçları açıklandı. Bileşik Endeks’te şu bilgiler yer aldı: Şubat ayında artışını sürdüren Bileşik Endeks, yükselişini üçüncü aya taşıdı. Bileşik Endeks’in sürükleyicisi olan faaliyetler, şubat ayında erken toparlanma işaretleri verdi. Güven ve Beklenti Endeksleri ise şubat ayında daha kalıcı toparlanmalar gösterdi. Şubat ayında 1,2 puan artan Bileşik Endeks, böylece 2020 yılı şubat ayının da üzerine çıktı. 

Faaliyetlerde büyüme zorlu kış koşullarına rağmen erken başladı

İnşaat malzemeleri sanayi faaliyetleri şubat ayında büyüme gösterdi. Ocak ayında iktisadi ve sosyal faaliyetlere ilişkin alınan kısıtlama önlemleri ve mevsimsellik ile gerileyen inşaat faaliyetleri, şubat ayında önemli bir toparlanma gösterdi. Geçmiş yıllarda şubat aylarında geleneksel olarak faaliyetlerde düşüş yaşanmasına karşın 2021 yılı şubat ayında bu kez erken toparlanma işaretleri görüldü. Şubat ayında faaliyetler mevsimsellik ve alınan kapatma kararlarına rağmen hissedilir bir artış gösterdi. Aşılama iyimserliği ile iç ve dış pazarlarda talep erken hareketlendi. İç ve dış satışlarla birlikte üretim ve cirolar arttı.        

Faaliyet Endeksi şubat ayında bir önceki aya göre 1,3 puan arttı. Şubat aylarında mevsimsellik ile yaşanan faaliyetlerdeki düşüş bu yıl büyüme şeklinde gerçekleşti. Yurt içi satışlar şubat ayında arttı. İhracat da önemli ölçüde yükseldi. Pazarların aşılama iyimserliği ile toparlandığı görüldü. Üretimde de şubat ayında artış yaşandı. Cirolar, iç satışlar ve ihracattaki artışa bağlı olarak yükseldi. Yurtdışı ihracat fiyatlarında artış devam etti.             

İnşaat sektöründe mevsimsel olarak hız kesen faaliyetlere rağmen inşaat malzemeleri sanayi faaliyetleri erken toparlanma işaretleri verdi. Aşı iyimserliği ile yılın geri kalanına ilişkin yurt içi ve yurt dışında iyimser beklentiler de arttı.

Güven Endeksi yükselmeye devam etti

Güven Endeksi, yaşanan finansal dalgalanmaya rağmen, şubat ayında yükseldi ve tüm alt endekslerde de artışlar gerçekleşti. Aşı iyimserliği ile faaliyetlerdeki toparlanma şubat ayında Güven Endeksi’ndeki artışı destekledi. Güven seviyesi şubat ayında bir önceki aya göre 0,76 puan artarak yükselişini üçüncü aya taşıdı. Güven Endeksi geçen yılı yükseliş ile kapattıktan sonra yeni yıla da yükseliş ile başlamış oldu. Ancak artış hızının sınırlı olduğu ve Güven Endeksi’nin kırılgan kalmaya devam ettiği görüldü.

Türkiye ekonomisine ilişkin güven seviyesi yükseldi. İnşaat sektöründe güven sınırlı ölçüde arttı. İnşaat malzemeleri sanayisine güven de sınırlı ölçüde artış gösterdi. Yurt içi pazarlarda güven şubat ayında yükseldi, ihracat pazarlarına güven de hızlanarak arttı. Güven Endeksi şubat ayında. Artışta aşılama konusunda yaşanan iyimserlik etkili oldu.

Beklenti Endeksi son dönemlerin en yüksek artışını gösterdi

Beklenti Endeksi şubat ayında son yıllardaki en yüksek aylık iyileşmesini gösterdi. Hemen hemen tüm alt endekslerde beklentilerde önemli artışlar yaşanmaya başladı. Aşılama ile yılın geri kalanında işlerdeki toparlanma ümidi beklentileri destekledi. Beklenti Endeksi şubat ayında bir önceki aya göre 1,4 puan artış gösterdi. Böylece Beklenti Endeksi yeni yılda artışını hızlandırmaya başladı.

Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerde artış yaşandı. Şubat ayında, önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurt içi siparişler arttı, ihracat siparişlerinde de önemli bir artış görüldü. Önümüzdeki üç ayın üretim beklentisi şubat ayında sıçrama gösterdi. Alınan yurt içi ve yurt dışı siparişlerdeki artışa bağlı olarak üretim beklentileri kuvvetlendi.        

Beklentilerde temel belirleyici aşılama ile salgındaki gelişmeler oldu. Kış ayları Covid-19 salgını ikinci dalgası nedeniyle zorlu geçmekle birlikte aşılamanın giderek yaygınlaşması beklentilerde iyileşmeyi artırdı. Aynı zamanda faaliyetler de mevsimselliğe rağmen erken toparlanma işaretleri verdi. Ekonomi, hukuk ve demokrasi alanında açıklanan reform paketlerinin, beklentiler üzerindeki etkilerinin ise uygulamalarda ve zamanla ortaya çıkacağı öngörülüyor.

Faaliyetlerde büyüme hızlanacak

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi şubat ayında genele yayılan toparlanma işaretleri veriyor. Mevsimsellik ile geleneksel olarak şubat aylarında gerileme gösteren Bileşik Endeks’in 2021 yılı şubat ayında artış göstermesi, önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Faaliyetlerde erken toparlanma başlarken güven ve beklentiler de Bileşik Endeks’i destekliyor. Önümüzdeki aylarda faaliyetlerde büyümenin hızlanacağı öngörülüyor.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak