Pandemiyle birlikte geniş, balkonlu ve bahçeli konutlara ilgi arttı

Hayatın pek çok alanında köklü değişimlere neden olan pandemi süreci konut tercihlerini de yeniden şekillendirdi. Büyük Marmara depremi sonrası gelen depreme karşı dayanım kriteri gibi şimdi de sağlıklı yaşam kriterleri tüketicilerin gündeminde yer alıyor. İnşaat sektöründe 30 yıla yaklaşan deneyimi ile güven inşa eden Şua İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, tüketicilerin pandemi ile birlikte metrekare olarak eskisinden daha büyük, geniş balkonları, bahçesi ve sosyal alanları olan, çalışma odası olarak da kullanılabilecek ek bir odası bulunan, sağlıklı havalandırma sistemlerine sahip, kaliteli ve çevreye dost malzemelerle inşa edilmiş konut projelerine ilgi gösterdiklerini anlattı.

Pandemiyle birlikte şirketlerin pek çoğunun ağırlıklı olarak evden çalışma düzenine geçmesi ve eğitimin online platformlara taşınması, insanların evlerinde daha fazla zaman geçirmesine neden oldu. Bu dönüşüm, tüketicilerin konut tercihlerinde de değişikliklere yol açtı. Yakın gelecekte bu değişimlerin daha hızlı bir şekilde, daha geniş kitlelerde etkisini göstereceğini söyleyen Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, “Önümüzdeki dönemde konut sektöründe daha az katlı, geniş ve balkonlu daireler, yeşil alanı ve park yerleri kullanışlı olan projeler tercih nedeni olacak. Gayrimenkul sektörü şu an 30 yıl önceki konseptine dönüş yaşıyor diyebiliriz” dedi.

Fransız balkonların yerini daha geniş balkonlar alıyor

Değişen konut beklentilerinde sağlıklı yaşam kriterlerinin ön planda olduğunu dile getiren Kaya, “Geçtiğimiz yıllarda sıkça gördüğümüz Fransız balkonların yerini daha geniş balkonlar almaya başladı. Açık hava ve toprağa temas gibi ihtiyaçlardan ötürü özellikle çocuklu aileler tercihini yatay mimariye sahip, bahçeli ya da yeşil alan ve sosyal tesisleri nitelikli konut projelerinden yana kullanıyor. Yanı sıra sağlıklı havalandırma sistemlerine sahip, kaliteli ve çevreye dost malzemelerle inşa edilmiş projeler yine arama kriterlerinde ön plana çıkıyor” diye konuştu.

Çalışma odası bulunan konutlar tercih ediliyor

Pek çoğumuzun evlerimizden çalışmak zorunda kaldığı bu dönemde, uzaktan ve esnek çalışma sistemlerinin daha sürdürülebilir olduğunun geniş kitleler tarafından anlaşıldığını ve ofislere olan ihtiyacın azaldığını belirten Nimetullah Kaya, “Pandemi süreciyle uzaktan çalışma modelinin giderek kalıcı hale gelmesi, konut arayışında olanların arama kriterlerine çalışma odası seçeneğini eklemesine yol açtı. Böylece çalışma odası olarak da kullanılabilecek ek bir odası bulunan daireler daha çok tercih edilmeye başlandı” açıklamasında bulundu.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak