Gayrimenkul sektöründe stoklar azaldı satılacak mülk bulunamıyor

Endeksa Dijital Sohbetler’in konuğu Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş oldu. Taş’a göre, stoklar azaldı satılacak mülk bulunamıyor. Bazı bölgelerde ise durum tam tersi.

Endeksa tarafından düzenlenen Dijital Sohbetler’in konuğu Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş oldu. Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt’ün sorularını yanıtlayan Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, 2020 yılında gayrimenkul sektöründe yaşanan gelişmeleri değerlendirerek gelecek beklentilerini paylaştı.

2020 Haziran ayında yapılan cazip konut kredisi kampanyası ile stokların azaldığını ve bazı bölgelerde satılacak mülk bulunamadığını belirten Taş, “Özellikle Bağdat Caddesi, Kadıköy ve Bahçeşehir’de danışmanlar satılık gayrimenkul bulmakta güçlük çekiyorlar. Pandemi ile birlikte yazlık bölgelere olan talep arttı ve Çeşme, Bodrum, Urla gibi yerlerde yazlık kullananlar artık kalıcı kışlık olarak da kullanmaya başladılar. Gayrimenkul sektöründe arz talep dengesinin 2021 yılı sonunda oturacağını düşünüyorum. Gayrimenkul geliştiriciler yeni konut üretimini şu an risk olarak görüyorlar. Şu anki maliyetlerle üretecekleri konutları satamayacaklarını düşünüyorlar 2022 sonu hatta 2023’e kadar önünü tam olarak görmeyen şirketlerin yeni projelere gireceğini düşünmüyorum “ dedi.

Emlak sektöründe teknolojik dönüşümü de değerlendiren Gökhan Taş şunları belirtti, “Eskiden emlak danışmanlığı bir meslek olarak görülmüyordu. Günümüzde genç, iyi eğitimli, bilinçli olarak emlak danışmalığını tercih etmiş yepyeni bir danışman kitlesi oluştu. 14 Ekim 2020‘de taşınmaz ticareti hakkında yönetmelik son revizyonu ile yayınlandı. Bundan sonra vergi levhası, yetki belgesi olmadan, eğitim almadan kimse bu işi yapamayacak. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda artık sadece bu işi meslek olarak görenlerin yaptığı, bu şekilde görmeyenlerin ise var olamayacağı bir dönem olacak. Emlak danışmanlığı çok daha itibarlı ve bilinçli olarak yapılacak. Bundan sonra, teknolojiyi iyi kullanan, güncel bilgilere ve konusuna hakim, danışanlarına yol gösteren danışmanların fark yaratacağı, var olacağı bir dönem olacak. Önümüzdeki dönemde teknoloji emlak danışmanlarına daha fazla yardımcı olacak. Görüntülü görüşmeler, görüntülü portföy paylaşımları gibi pek çok alanda daha fazla hayatımızda olacak. Başarılı emlak danışmanlarının da teknolojik dönüşüme adapte olacaklarını düşünüyorum. Pandemi döneminde bunu kendi ofislerimizde gördük. Çok şey öğrendik ve uyum sağladık. Pek çok ofisimiz artık dijitali süreçlerine taşımış durumda. Dolayısıyla geleceğin bizi olumlu etkileyeceğini düşünüyorum.”

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak