Maslak ve Sarıyer yabancı gayrimenkul yatırımcısının radarında

İstanbul’un en gözde bölgelerinden olan Maslak ve Sarıyer son 10 yılda değerini 15 kat artırdı. Geçmişte fabrikaların bulunduğu bölgede bugün İstanbul’un en pahalı projeleri yükseliyor. Yabancıların da gözdesi olan Maslak ve Sarıyer’den en çok İran, Çin, Azerbaycan, Irak, Libya, Katar, Suudi Arabistan, Pakistan, Kuveyt ve Lübnan vatandaşları alım yapıyor.

EVA Gayrimenkul Değerleme’ye göre, yabancıların tüm gayrimenkul çeşitleri bazında Sarıyer İlçesinde yaptıkları yatırımlar incelendiğinde; 2020 yılsonu itibariyle İran, Çin, Azerbaycan, Irak, Libya, Katar, Suudi Arabistan, Pakistan, Kuveyt ve Lübnan vatandaşlarının Sarıyer İlçesi’nden alım yaptığı ortaya çıktı.

Yabancıların tüm gayrimenkul çeşitleri bazında vatandaşlık edinimi için Sarıyer’den yaptıkları yatırımlar incelediğinde ise, 2020 yılsonu itibariyle İran, Çin, Irak, Libya, Azerbaycan, Lübnan, Pakistan, Yemen, Afganistan ve Filistin Sarıyer İlçesini en çok tercih eden ilk 10 ülke arasında yerini alıyor.

Maslak rezidans tarzı yapılarıyla yeni bir sürece girdi

Maslak bölgesi genellikle B, B+ ve A gelir seviyesine yönelik projelerin geliştirilmesi ile özellikle beyaz yakalı tüketiciler tarafından da talep görmeye başlarken, son 15 yılda ise tüm İstanbul’da gözlemlenen rezidans tarzı yapılarıyla yeni bir sürece girdi. Köprülere ve merkezi iş alanlarına yakın olması sebebiyle son 15 yılda bölgede yeni ve nitelikli karma projelere ihtiyaç duyulmaya başlanan Maslak’ta birçok markalı konut projesi geliştirildi. Bu sebeple de bölgenin yakın gelecekte İstanbul’un cazibe merkezlerinden biri olabileceği düşünülmektedir. Maslak bölgesi ofis sektörü açısından gelişmiş bir bölge durumundadır. Projelerde ağırlık ofis sektörü yönünde olurken, ofis yoğunluklu bölge beraberinde konut ihtiyacını da doğurmakta ve geliştirilen projelerin karma kullanımlı olmasına home ofis ve rezidans kullanımlarını da kapsamasına özel gösteriliyor.

Daire birim fiyatları 10.000 TL/m2 – 36.746 TL/m2

EVA Gayrimenkul Değerleme verilerine göre, Maslak Bölgesindeki konut projelerinde genel olarak sırası ile 3+1, 2+1 ve 1+1 daireler yoğunlukta. Daire birim fiyatları 10.000 TL/m2 – 36.746 TL/m2 (KDV’den arındırılmış fiyatlardır) aralığında değişirken, mevcut 2020 yılı ağırlıklı bölge ortalaması ise 17.360 TL/m2 olarak tespit edildi. Bölgede 0-5 yaş aralığında yeni binada konumlu, site içinde yer almayan apartman dairesi bulunmamaktadır.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak