Yanlış Kombi Tercihleri Faturaları Yükseltiyor

Türkiye’de hatalı mühendislik hesapları sebebiyle konutların büyük bölümünde yanlış kombi kullanıldığını belirten ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi Genel Koordinatörü İlgin Eray, “20 kilowatt güce sahip kombinin rahatlıkla yeteceği bir konuta, ısıtma endişesi ve musluktan hızlı sıcak su temin etmek amacıyla 30 kilowattlık kombi takılıyor.” dedi. İlgin Eray, kombi alacaklara tasarruf sağlayacak önerilerde bulundu.

Her yıl 1 milyon yeni kombinin satıldığı Türkiye’de yanlış mühendislik hesapları gereksiz doğalgaz tüketimine ve milyonlarca dolarlık enerji israfına sebep oluyor. “Ülkemizde yaklaşık 30 yıldır doğalgaz kullanılıyor. Konutların büyük bölümünde yıllardır yanlış kombi tercihleri yapılıyor” bilgisini paylaşan ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi Genel Koordinatörü İlgin Eray, “Mühendislik bilgisi yetersiz kurumlar, doğalgaz tesisatı işlemlerinde konutlara büyük hacimli kombi takıyor. Bu kombiler gereksiz doğalgaz tüketimi yaparak ülkemizin enerji ithalatını artırıyor.” dedi.

“Aralıklı değerlerde çalışan kombileri tercih edin alın”

“20 kilowatt güce sahip kombinin rahatlıkla yeteceği bir konuta ısıtma endişesi ve musluktan hızlı şekilde sıcak su temin etmek amacıyla 30 kilowattlık kombi takılıyor.” diyen İlgin Eray, kombi alacaklara önemli bir tavsiyede bulundu:


“Evine doğalgaz bağlatacaklar ya da kombisini yenileyecekler çift değerlerde çalışan kombileri tercih etmelidir. 24/30 kilowatt şeklinde belirtilen bu cihazlardaki ilk değer olan 24 kilowatt, radyatöre giden suyu, ikinci değer olan 30 kilowatt ise musluktan akan sıcak kullanım suyunu temsil eder. Yeni nesil akıllı cihazlar her iki ihtiyaca göre ayrı ayrı çalışarak tüketimi düşürür. Kombi alırken buna dikkat edilmelidir.”

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak