Yeni Nesil Ofis Projesi Now Bomonti’yi Konuştuk

İstanbul’un tarihi dokusu ile modern yüzünün harmanlandığı Bomonti’de yer alan yeni nesil ofis projsesi Now Bomonti‘yi Yasemin Agus’a sorduk. İşte cevapları…

Sizi tanıyabilir miyiz? İnşaat sektörü ile yolunuz nasıl kesişti?

1982 yılında Adana’da doğdum. Anadolu Üniversitesi Marka İletişim Bölümü’nde akademik eğitimimi tamamlayarak 2000’de alışveriş merkezi inşaat projesi ile sektöre giriş yaptım. Bugüne kadar birçok ofis, konut ve AVM projelerinde açılış öncesi ve sonrası operasyonların yürütülmesinde yönetici pozisyonunda yer aldım. Bugün ise Ali Başyazıcıoğlu Holding’in 30 yıllık inşaat tecrübesini Now Gayrimenkul A.Ş. adı altında İstanbul’da hayata geçirdiği ilk projesi olan Now Bomonti’nin çalışmalarını yürütüyorum. Yaklaşık iki yıldır yer aldığım modern ofis projesi Now Bomonti’de genel müdür görevini üstleniyorum.

  • Now Bomonti hakkında bize bilgi verebilir misiniz?

4 bin 800 metrekare üzerine inşaa edilen Now Bomonti’de birbirinden bağımsız 119 adet ofis bulunuyor. 100 metrekareden 2 bin metrekareye kadar, 3.50 m. tavan yüksekliğine sahip ofislerimizi, herkes zevkine göre dizayn ederek ferah ve verimli alanlar yaratabiliyor. Prestijli bir mimari ve akıllı teknolojik donanımlarla 15 kat olarak inşa edilen Now Bomonti, şehirdeki yüksek statü merkezlerinin en yenisi olarak restoranlar, butik alışveriş noktaları, cafe ve spor merkezi ile ön plana çıkıyor. Modern ve ultra teknoloji içeren A+ akıllı tasarım çatısı altında verimli anlar yarattığımız Now Bomonti’yi Tabanlıoğlu Mimarlık profesyonelliği ile hayata geçirdik. Konumuyla ulaşım ve sosyalleşme avantajları adına kolaylıklar sağlayan Now Bomonti,  çevre yolu üzerinde Nişantası’na 2 dakika, Galata’ya 5 dakika mesafede yer alıyor. Bu özelliğiyle ulaşım kolaylığı sağlarken bulunduğu şehrin içerisinde, nezih bir bölgede iş insanları için ulaşılabilir ve sosyal alanlarla da fırsatlar sağlıyor. Şef restoranları, spor salonu, dokuz katlı otoparkı, açılması planlanan sanat galerisi ile sosyal bir çalışma atmosferi sağladığımız Now Bomonti’de hem işverene hem çalışana hayattan kopmadan, yüksek motivasyon ve kaliteli zaman sunarken, çalışma şekline ise değer katıyoruz. 

  • Now Bomonti kullanım alanları ve özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Herkese kendi çalışma ortamını kendi zevk ve çizgisi doğrultusunda tasarlama imkanı sunuyoruz. Geniş, inovatif, akıllı, şık, prestijli ve modern ofislerimizle işe ve markalara değer katma vizyonuyla yaklaşıyoruz. Projemiz, şehrin içerisinde olması ve çevre yolunun hemen yanından geçmesiyle kolay ulaşılabilirlik avantajı sağlıyor. Şef restoranlarından spor merkezine, butik alışveriş alanlarından açılışı için planlamalar yaptığımız sanat galerisine kadar sosyal bir iş alanı sunarak,  keyifli bir çalışma ortamı vadediyoruz. Projemiz, 9 katlı otoparkı, otomatik plaka tanıma sistemi ve vale hizmetiyle park ve araç güvenliği sorununu tamamen ortadan kaldırıyor.

  • İnovasyon ve teknoloji açısından bakarsak, Now Bomonti’deki ofisler ne gibi teknolojik avantajlar sunuyor?

Özellikle pandemi sürecinde mesafenin, temiz havanın ne derece önemli olduğunun altını tekrar çizmeye gerek yok. Biz bu tedbirlere hem yapısal fırsatlarımız hem de önlemlerimizle en üst düzeyde ve hassasiyetle yaklaşıyoruz. Pandemi dönemini ele aldığımızda A+ akıllı bir yapıya sahip yapımızda geniş ofislerimizle metrekareye düşen kişi sayısının yüksek olması ile birlikte, her bir ofise birbirinden bağımsız yüzde 100 temiz hava sağlanıyor. Her bağımsız bölüme cephede açılan bireysel menfez ağızlarından ISG (Isı geri kazanım) cihazları ile ofislere taze hava sağlanıyor. Ofis içerisinde kullanılan ısıtma-soğutma sistemlerini ise VRV (Değişken soğutucu akışkan debisi) cihazları oluşturuyor. Bu sayede yüksek iç hava kalitesi elde ediyoruz. Yapısal fırsatlardan bir diğeri ise direk temiz hava almak isteyen kişiler, her ofisin kendi ait verandası ve açılabilir penceresi ile buna rahatlıkla ulaşabiliyor.

  • Konut projelerine nazaran oldukça az sayıda ofis projesi hayata geçiriliyor. Sektörün içinde ofis projelerinin pazar payını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gayrimenkul değerlendirmesi yapılırken belli kriterler ele alınır. Ticari gayrimenkul, konut, arazi; hepsinin değerlendirme şekilleri ortaktır. Ticari gayrimenkuller, gayrimenkul sektöründe daha fazla uzmanlık gerektiren spesifik bir kategoridir. Türkiye’de yükselişte olan gayrimenkul sektöründe konut yatırımı kadar ofis yatırımlarına da yani ticari gayrimenkul piyasasına da ağırlık vermiştir. Proje değerlendirilirken bir ofis projesi için bölgenin ticari yerleşimi, arz talep dengesi, lokasyon ve birincil çemberde yer alan ofis proje sayısı göz önünde bulundurulur.

Günümüzde çalışma şekli ile yaşam tarzının ortak alanda buluşması zaman ve ekonomik olarak önem kazanıyor. Bu da bazı yönleriyle yatırımcıya pozitif yarar sağlıyor. Yatırım amaçlı alınan ofis, konuta göre yüzde 200’e varan oranda daha fazla kar sağlıyor. Dünyada gelişen iş yaşamının giderek entegre olduğu yeni nesil ofis konsepti ve çalışan yaşam konforunu ön plana çıkaran ofis projeleri, ofis yaşamının geleceği olacak. Geleceğin ofislerini hayata geçirirken kalitesini ve niteliklerini en üst seviyede tutacak çalışmalarla hem burada yaşayacak ve çalışacak kesime hem de yatırımcılara önemli ayrıcalıklar sunmak ofis projelerini öne çıkaracak en önemli nokta olduğunu söyleyebiliriz.

  • Son olarak geride bıraktığımız beş yıla nazaran inşaat sektörü oldukça durgun gözüküyor. Yeni proje ve lansmanlar oldukça az. İnşaat sektörünün şuan ki durumu hakkında bir değerlendirme alabilir miyiz?

İnşaat sektöründe birçok ana malzemeye gelen zamlarla birlikte maliyetlerin yükselmesiyle ve konuk kredilerindeki faizin artması ile talepler de azaldı. Bu tablonun pandeminin de oluşturduğu etki ile 2021’de de süreceğini söyleyebiliriz. Bu olumsuz tablonun gerekli önlemlerin alınması ve teşviklerin sağlanmasıyla ortadan kalkacağına inanıyoruz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak