Aşı sonrası seyahat serbestliğiyle yabancıya satış hızlanacak

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü, Cansel Turgut Yazıcı, 2020 yılını değerlendirdi ve 2021 için de öngörülerde bulundu.

Konut sektörü yılın ilk 3 ayını 2019 yılı aynı dönemine benzer rakamlarla kapatırken, Covid-19 pandemisinin ülkemizde etkisini göstermeye başladığı mart ayı itibariyle konut satışlarında ciddi düşüş yaşandı. Kamu bankalarının 1 Haziran 2020’de açıkladığı kredi paketi sonrasında konut kredi kullanımlarında benzersiz bir süreç yaşadık. Haziran ve temmuz aylarında satılan toplam konut adedi ilk beş ayda satılan konut adedini yakaladı. 

Gayrimenkul sektörü bu performansla giderse toplam konut satış rakamı bazında 2020 yılını geçen seneye çok yakın hatta üstünde bile tamamlayabiliriz.  Kasım sonu itibarı ile Türkiye genelinde son 1 yılda konut satışı %21,5 artış gösterdi.  Kasım ayı sonu itibariyle Konut satışlarında İstanbul 244 bin 862 konut satışı adedi ve %17,6 oran ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u 147 bin 105 konut satışı ve %10,6 pay ile Ankara, 87 bin 663 konut satışı ve %6,3 pay ile İzmir izledi.

Aşı çalışmalarının tamamlanması ve uygulanmaya başlanmasıyla birlikte 2021’de yabancıların gayrimenkul ediniminde ülkemize olan talebinin artacağını düşünüyoruz. Yabancıların seyahat rahatlığının başlaması ile bir talep yaratacağına inanıyorum. Pandeminin 2021’in ikinci yarısında rahatlamasını ve bu tarihten sonra beklenen talebin karşılanması için ülkemizde yoğun bir yabancıya satış olacağına inanıyorum.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak