Türkiye’ye yerleşen yabancılara öneriler

Yemekleriyle, havasıyla, doğasıyla, tarihiyle Türkiye pek çok yabancının ilgisini çekiyor. Bazı yabancılar ülkemize turist olarak gelirken bazıları burada kalmaya karar veriyor ve yerleşiyor. Farklı bir ülke, şehir, farklı bir kültürle karşılaşanlar başlarda adapte olmakta güçlük çekebiliyor. Türkiye’de sağlık sigortasının öncü şirketlerinden Demir Sağlık, Türkiye’ye yerleşen yabancılara tavsiyelerde bulunuyor.

Yemekleriyle, havasıyla, doğasıyla, tarihiyle Türkiye pek çok yabancının ilgisini çekiyor. Bir kısmı turistik amaçla gelirken bir kısmı da ülkeye yerleşme kararı alıyor. Farklı ve kültürüne çok da aşina olunmayan bir yere yerleşildiğinde hayatı kolaylaştırmak adına atılacak bazı adımlar var. Türkiye’de sağlık sigortasının öncü şirketlerinden Demir Sağlık, yabancıların Türkiye’ye adapte olma sürecini hızlandırmak için bazı tavsiyelerde bulunuyor.

Dili öğrenmeye çalışın:

Türkçe öğrenmesi zor bir dil olsa da en azından günlük hayatta ihtiyaçları karşılayacak kadar dil öğrenmek önemli. Dil öğreten çeşitli uygulamalarla başlangıç yapabilir, komşunuzla, mahallenizdeki esnafla konuşup pratik yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Mahallenizi öğrenin:

Yerleştiğiniz bölgede ihtiyaç duyabileceğiniz kurumları önceden belirleyip yerlerini öğrenin. Hastane, eczane, elektrikçi, tamirci gibi ne zaman ihtiyaç duyulacağı belli olmayan yerleri araştırın. Gerek telefonunuzdaki harita uygulamalarına gerek kağıttan bir haritaya bu yerleri işaretleyin.

Acil telefonları not edin:

Acil yardım, itfaiye, polis imdat, elektrik arıza, doğalgaz arıza, su arıza, zehir danışma telefonlarını evde kolayca görebileceğiniz bir noktaya yazın.

Ulaşım kartı edinin:

Şehirde ne sıklıkta toplu taşıma kullanacağınızı hesaplayın. Çok kullanmanız gerekiyorsa aylık olarak satılan ulaşım kartlarından alabilirsiniz. Ayrıca saatler ve rotalar için belediyelerin otobüs, metro tarifelerini içeren uygulamaları indirebilirsiniz. Benzer şekilde taksi için de kullanabileceğiniz uygulamaları araştırın. Son zamanlarda çok popüler olan elektrikli scooterları tercih ediyorsanız bunların da uygulaması telefonunuzda bulunsun.

Sağlık sigortası yaptırın:

Ne zaman hastaneye veya doktora gidilmesi gerektiği belli olmaz. Acil bir durumda hangi hastaneye gidilmeli, hangi hizmete ne kadar ödemek gerekir, neresi daha uygundur gibi pek çok soru ortaya çıkabiliyor. Söz konusu sağlık olunca kafanızın rahat olması için mutlaka bir sağlık sigortası yaptırın. Demir Sağlık, Yabancılar için Sağlık Sigortası ürünü ve Türkiye genelinde yaygın anlaşmalı kurum ağı ile yanınızda oluyor. Yatarak ve ayakta tedavi, küçük müdahale teminatları bulunan sigorta, aynı zamanda ikamet başvurusunda şart olan sağlık sigortası tanımına da tamamen uygun. 

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak