Bursa Konut Piyasasında İbre Yukarı Yönlü Artıyor

Konut piyasasında yükseliş trendi hızla devam eden Bursa’da son yıllarda sanayileşme, göç ve hızlı nüfus artışıyla birlikte kent çeperinde yeni yerleşim bölgeleri oluşuyor.  En çok değişen ve büyüyen ilçeler, Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer ve Mudanya olurken, özellikle Doğu-Batı aksında ise büyüme devam ediyor.

EVA Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanları Şeyma Keklik Diker ve Kağan Köroğlu, Batı aksında özellikle üst ve orta gelir gruplarının taleplerine yönelik olarak inşa edilen villalar ve apartmanların, doğu aksında ise göçlerle birlikte kente gelen kişilerin imar kurallarına aykırı bir şekilde inşa ettikleri hisseli parselasyona dayalı yapıların bu şekillenme sürecinin somut örneklerini oluşturduklarını belirttiler.  

Osmangazi İlçesinin konut, ticaret, trafik ve yerleşme açısından Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük, nüfusu en yoğun, buna paralel olarak da problemleri en fazla olan ilçesi olduğunun da altını çizen Diker ve Köroğlu, Bursa’daki konut piyasasıyla ilgili önemli bilgiler aktardılar:

En çok Kuveyt ve Suudi Arabistan vatandaşlarından talep var

Bursa’da Kuveyt ve Suudi Arabistan vatandaşlarının ağırlıklı olarak konut ve vatandaşlık alımı gerçekleştirildiği ve yabancı yatırımcıların ağırlıklı olarak mesken amaçlı kullanacakları yatırımlarda şehir ve doğa manzarası bulunan yapıları tercih ettiği gözlemlenmiştir. Bursa’da Osmangazi İlçesinde Çekirge ve Kükürtlü Mahalleri ağırlıklı olarak tercih edilmekte olup, Mudanya İlçesinde Halitpaşa, Güzelyalı Eğitim, Güzelyalı Siteler öne çıkmaktadır.

Osmangazi’de konut m2 fiyatları 1700-2500 TL

“Osmangazi İlçesi’nde, yeni projelerden daha çok köhneleşmiş kent dokusunun rehabilitasyonunu amaçlayan kentsel dönüşüm projeleri uygulanmıştır. Bunun temel nedeni, kentin en eski yerleşim bölgesi olan Osmangazi’de yeni konut projelerini gerçekleştirecek yeterli alanın bulunmamasıdır. Osmangazi merkezi eski yerleşim bölgesi olup, bölge fiyatlarında Bursa geneline kıyasla daha az artış göstermiştir. Altıparmak, 2. Mıntıka Mahallerinde ortalama özellikteki konut m2 fiyatları 1700-2500 TL civarındadır. Bölgede, boş arsa bulunmamaktadır.

EVA Gayrimenkul Değerleme‘nin araştırmasına göre, Gelişme bölgesi ve yeni konutların olduğu Yunuseli ve Hamitleri mahallerimde konut M2 fiyatları 2700-4.000 TL iken,2 katlı yapılaşma koşullarına sahip arsaların birim satış fiyatı m2 si 1300-2000 TL, ayrık nizam 5 kat konut imarlı arsalar ise 2500-4.000 TL civarındadır.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak