Ticari Gayrimenkul Otomatik Değerleme

Yeni nesil gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksa.com, ticari gayrimenkuller için otomatik değerleme özelliğini başlattı. Endeksa, dünyada sadece 5 ülkede örneği bulunan Automated Valuation Model (AVM) yani Otomatik Değerleme Modeli’ni Türkiye’ye taşıyarak sektörde önemli bir boşluğu dolduruyor.

Büyük veri analizi ve makine öğrenimi yöntemlerini kullanarak tüm Türkiye için gayrimenkul değeri, lokasyon veri analizi ve öngörüleri sunan Endeksa, binlerce emlak danışmanının yanı sıra yüz bine yakın bireysel müşteriye, değerleme firmalarına, gayrimenkul geliştiricilere, perakende firmalarına, finansal kurumlara ve kamu kurumlarına da önemli hizmetler sağlıyor. Endeksa’nın hizmet verdiği kurumlar arasında BSH, Eczacıbaşı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Vestel, Emlak Konut GYO, Suryapı ve Getir bulunuyor.

Şimdiye kadar konut ve arsa/araziler için otomatik değerleme hizmeti sunan Endeksa, hayata geçirdiği yeni özellikle dükkan ve mağazalar için de otomatik değerleme yapılabilmesini sağlıyor. Dükkan/mağazaya ait brüt alan, cephe genişliği gibi özelliklerin girilmesi ile Endeksa, ticari gayrimenkulün satış veya kira değerini saniyeler içerisinde hesaplıyor. Kullanıcılar ayrıca değeri gösteren elektronik değerleme raporunu da alabiliyorlar.

Ticari gayrimenkul değer hesabının sektörde önemli bir ihtiyacı karşıladığını belirten Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, “Ticari gayrimenkul değeri çok parametreye göre değişiyor ve varlık yönetiminden risk yönetimine pek çok alanda kritik öneme sahip. Uzun süredir üzerinde çalıştığımız ve Endeksa’nın gelişmiş değerleme algoritması ile geliştirdiğimiz modeli kullanıcılarımıza sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Şu an için sadece dükkan ve mağaza otomatik değerlemesi sunuyoruz fakat önümüzdeki dönemde atölye, depo, iş hanı, akaryakıt istasyonu gibi diğer tiplerin de otomatik değerlemesi Endeksa ile yapılabilir olacak. Endeksa, dünyada ticari gayrimenkul değerlemesi sunan iki şirketten bir tanesi konumunda. Bu anlamda bu hizmeti Türkiye’de sunmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak